Hlavní obsah
Aston Martin (Ilustrační foto) Foto: Aston Martin

Unavený koncept Aston Martinu se má po 40 letech dočkat původního cíle

Firma Classic Motor Cars z britského Bridgnorthu má před sebou velký úkol. Hodlá kompletně zrestaurovat koncepční vůz Aston Martin Bulldog, aby mohl znovu dosáhnout rychlosti, pro kterou ho stvořili. Tedy více než 200 mil za hodinu, 322 km/h.

Aston Martin (Ilustrační foto) Foto: Aston Martin
Unavený koncept Aston Martinu se má po 40 letech dočkat původního cíle

To, že umí Aston Martin vyrábět rychlá auta, je všeobecně známá věc. Valkyrie, Valhalla nebo Vulcan, to jsou jedny z nejextrémnějších a nejrychlejších aut na této planetě, ale jejich počátky hledejme až v 70. letech minulého století, kdy vznikl i model, který nyní představila firma Classic Motor Cars.

Jedná se o koncepční vůz Aston Martin Bulldog, který navrhl William Town, muž, jenž stál za zrodem původního DBS. A Britové dokonce chtěli auto vyrobit v počtu 15 až 20 kusů. Z toho ale sešlo, protože by jeho výroba byla moc drahá, a tak zůstalo u testování jednoho jediného exempláře.

A testování to bylo vskutku pořádné. Bulldog totiž není jen tak ledajaký koncept. Aston Martin si totiž stanovil jasný cíl, dosáhnout rychlosti 200 mil za hodinu, tedy přibližně 322 km/h. To se ale nepovedlo. Nejvyšší rychlostí letěl Bulldog v roce 1981, kdy mu inženýři naměřili rychlost 307 km/h. Chlapci z Classic Motor Cars teď hodlají jejich resty po letech napravit.

Za tímto účelem hodlá firma CMC provést kompletní renovaci motoru, šasi i karoserie auta, a to od prvního do posledního šroubku. A až projekt dokončí, hodlají překonat bájnou hranici 200 mil za hodinu a poté unikátní vůz vzít na světové turné.

Bulldog má ostatně k rychlosti předpoklady. Pod kapotou má 5,3litrový motor V8 se dvěma turbodmychadly od firmy Garrett, který produkuje 600 koní.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Aston Martin na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků