Hlavní obsah
Tesla Foto: Aly Song, Reuters

Tesla je podle Muska blízko autonomnímu řízení nejvyšší páté úrovně

Elon Musk, vizionář a zakladatel společnosti Tesla, uvedl, že je jeho firma velmi blízko k zásadním průlomům v automobilovém průmyslu. Budoucí modely od jeho automobilky by už neměly k provozu potřebovat člověka.

Tesla Foto: Aly Song, Reuters
Tesla je podle Muska blízko autonomnímu řízení nejvyšší páté úrovně

Miliardář Elon Musk se rád chlubí úspěchy a plány Tesly. Na WAIC, světové konferenci umělé inteligence, která se od čtvrtka do soboty konala v čínské Šanghaji, mluvil i o tom, co od Tesly očekávat v blízké budoucnosti.

Podle Muska je Tesla velice blízko k dosažení toho, že její automobily budou využívat systém autonomního řízení páté generace. To v podstatě znamená, že elektroauta jako model S, 3, X, či Y budou schopna jezdit s nulovým zásahem od řidiče od startu až do cíle.

„Jsem přesvědčen, že k úrovni pět nebo jinak řečeno k úplné autonomii dojde. A myslím si, že to nebude dlouho trvat. Naopak, bude to rychlé,“ řekl Musk. „Nadále si stojím za tím, že letos dosáhneme základní funkčnosti autonomního řízení úrovně pět,“ dodal. Aby mohly takové systémy v autech fungovat, vyvíjí Tesla ještě například nové chladicí systémy.

V případě plné autonomity ale celkově mluvíme o budoucnosti. K fungování podobných systémů je důležité také vybudování infrastruktury a přizpůsobení legislativy. Je také nutné vyřešit množství nehod, které už po celém světě způsobil asistenční systém Tesly s názvem Autopilot.

Pět stupňů k puštění volantu

Stupně autonomního řízení jsou určeny podle organizace SAE - Sdružení inženýrů v automobilovém průmyslu.

V současnosti jsou automobily na pomezí druhého a třetího stupně, ve kterém už auta dokážou řešit i složitější situace, leckdy ale vyžadují interakci řidiče.

Ve čtvrtém stupni se systém již musí umět sám rozhodnout, jak vyřešit nenadálé situace na silnici a například vyhodnotit, kdy je vhodné autonomně měnit jízdní pruhy. Zmiňovaný pátý stupeň je nejvyšší, auto při něm musí umět jezdit bez zásahu řidiče.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Tesla na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků