Hlavní obsah

Slavné embéčko britské velvyslankyně se vydražilo za 610 tisíc

Britská velvyslankyně Jan Thompsonová končí svoji diplomatickou misi v České republice. A své oblíbené embéčko, se kterým po tuzemsku jezdila, nabídla do aukce. Automobil se nakonec vydražil za 610 tisíc korun, vítěz dražby si přál zůstat v anonymitě. Výtěžek poputuje na pražský Domov Sue Ryder, který pečuje o seniory.

Slavné embéčko britské velvyslankyně se vydražilo za 610 tisíc

Embéčko poprvé britská velvyslankyně Jan Thompsonová viděla v časopise a zamilovala se. Bleděmodrou škodovku z roku 1968 koupila za třicet tisíc v roce 2013, kdy v Praze začala působit na ambasádě, od prvního majitele. Velice pravděpodobně jde o jedinou Škodu 1000 MB, která v tomto tisíciletí aktivně sloužila v diplomatických službách.

Diplomatická Škoda 1000 MB

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

„Rve mi to srdce. Je opravdu těžké ho tu nechat, protože se stalo členem mé rodiny. Ale zaprvé cítím, že patří sem do České republiky, a zadruhé pomůže získat peníze pro opravdu dobrou věc a pomůže lidem, kteří to potřebují,” uvedla pro Novinky.cz Jan Thompsonová.

Na jednání vozil velvyslankyni, jež proslula svým nekonvenčním a přátelským přístupem, osobní řidič služebním jaguarem, při ostatních cestách po tuzemsku ale seděla za volantem milovaného embéčka. Automobil měl podle informací velvyslanectví krátce před aukcí najeto 99 909 kilometrů a jeho vyvolávací cena činila stejnou částku, za kterou jej britská velvyslankyně před pěti lety koupila, tedy 30 tisíc.

Tato Škoda 1000 MB přinese statisíce charitě Sue Ryder.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

„Zažila jsem v něm několik opravdových odysejí. Nejdelší cesta byla cesta do Českého Krumlova před několika lety. Trochu jsem se cestou zatoulala. A navíc to embéčko zas tak rychle po cestě neuhání. Takže mi cesta z Prahy do Krumlova trvala celých sedm hodin. Kamkoli jsem však svým embéčkem zajela, dostalo se mi milého přivítání. A za to děkuji právě embéčku. Za tu radost, vstřícnost, kterou mi u vás pomohlo najít,” řekla Novinkám Thompsonová.

Diplomatická Škoda 1000 MB na nádvoří britského velvyslanectví

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Embéčko vyjelo v roce 1964, bylo přelomové

Škoda 1000 MB byla pro mladoboleslavskou automobilku přelomová. Šlo o první velkosériově vyráběný československý automobil, který měl na svou dobu několik unikátních technických řešení, i když nebyl a ani nemohl být dokonalý. Podrobnosti najdete v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

Vozidlo made in Czechoslovakia

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Základní cena sedanu byla v roce 1964 rovných 44 000 korun. To při průměrné mzdě 1400 korun znamenalo 31 měsíčních platů. Celkem se po celém světě v letech 1964 až 1969 prodalo 443 156 embéček, zhruba polovina v domovském Československu. Vzácných kupé MBX se vyrobilo jen 2517 kusů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků