Hlavní obsah
Na rozšíření aleje vyčlenila Nadace Partnerství finanční prostředky prostřednictvím programu Strom života. Foto: Martin Tesařík

Škodovkám zamrzání motoru nehrozí

Automobilům značky Škoda nehrozí zamrzání motoru v zimním období. Kvůli problémům se zamrzáním dieselových motorů bude muset vlastník Škody, největší evropská automobilka Volkswagen investovat do náhrady škod několik desítek miliónů eur.

Na rozšíření aleje vyčlenila Nadace Partnerství finanční prostředky prostřednictvím programu Strom života. Foto: Martin Tesařík
Škodovkám zamrzání motoru nehrozí

"V České republice jsme zatím žádný podobný případ nezaznamenali. Celosvětově se v posledních dvou letech objevilo čtyřicet případů zamrznutí motoru u fabií a octávií. Ve všech případech se jednalo o vozy vybavené koncernovým benzínovým motorem 1,4 l/55 kW a 1,4 l/74 kW," řekl Právu mluvčí mladoboleslavské automobilky Evžen Krauskopf.

V České republice podle mluvčího podobný problém nehrozí. "Všechny případy zamrznutí se staly v severských zemích v extrémně nízkých teplotách a vysoké vlhkosti. Jednalo se o automobily, které byly intenzivně používány k jízdám na krátké vzdálenosti," vysvětlil Krauskopf. Dodal rovněž, že u nových motorů 1,0 l/37 kW a 1,4 l/44 kW tento problém vůbec nemůže nastat. V posledních dvou letech si podle německého deníku Handelsblatt na špatný chod motoru stěžovalo asi 5 tisíc zákazníků Volkswagenu. Jednalo se o modely Lupo, Polo, Golf a některé osobní automobily značek Seat.

V těchto motorech, vyrobených v roce 1997, může podle listu při nízkých teplotách kondenzovat a zamrzat voda, která pak naruší olejový oběh. Auto následně v nejlepším případě nenaskočí, v nejhorším případě se jedná o totální škodu na motoru. Majitelům těchto vozů nyní firma nabízí stoprocentní záruku po dobu deseti let bez omezení najetých kilometrů, náhradu již vzniklých škod a bezplatné doplnění zařízení, které škodě může zabránit. Celkově byl těmito motory vybaven zhruba jeden milión vozidel. Firma počítá s tím, že maximálně 600 000 z nich vyhledá servisní opravu, jelikož "mnoho aut s malými motory se prodalo v jižní Evropě", řekl jeden z mluvčích.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků