Hlavní obsah
Škoda Citigo CNG Green tec (2012) Foto: Škoda Auto

Škoda ukázala svůj první CNG model - citigo

Škoda v rámci udělování ekologických cen E.ON Energy Globe Award ve čtvrtek ukázala svůj první automobil s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Jde o citigo, nejmenší model v nabídce mladoboleslavské automobilky, který se bez většího zájmu novinářů představil už na pařížském autosalonu. Nyní jsou známy základní technické údaje.

Škoda Citigo CNG Green tec (2012) Foto: Škoda Auto
Škoda ukázala svůj první CNG model - citigo

Model, který Škoda pojmenovala Citigo CNG Green tec, vypadá stejně jako běžné citigo. Rozdíl poznáte podle zelených písmen GO na zádi vozidla a při pohledu pod víčko palivové nádrže. Jsou zde dvě hrdla - na benzin a CNG.

Citigo CNG Green tec pohání benzínový litrový tříválec o výkonu 50 kW (68 koní). Automobil může jet buď v režimu, kdy se spaluje benzin, primárně je ale k pohonu určen zemní plyn (CNG - Compressed Natural Gas).

Standardem je systém Start-Stop, rekuperace brzdné energie a pneumatiky se sníženým valivým odporem. Ačkoliv je zemní plyn fosilní palivo, v porovnání s naftou či benzínem snižuje hladinu škodlivin CO2 a NOx o 25% a hladinu CO až o 50%. Problémem je malá hustota čerpacích stanic.

Škoda Citigo CNG Green tec (2012)

Foto: Škoda Auto

Citigo dle továrních údajů spotřebuje 2,9 kg zemního plynu na 100 km. Kilogram CNG stojí kolem 24 korun. Dojezd vozu činí 550 km (350 km na plyn, 200 km na benzin z přídavné nádrže).

"Testujeme zájem zákazníků. Do konce roku by se měl vůz objevit minimálně na českém trhu," uvedl už dříve pro ČTK Vítek Pelc z podnikové komunikace. Cena zatím nebyla oznámena.

Škoda Citigo CNG Green tec (2012)

Foto: Škoda Auto

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků