Hlavní obsah
Škoda Kushaq Foto: Škoda Auto

Škoda ukázala maskovaný kushaq

Premiéra Škody Kushaq, stavebního kamenu indické mise mladoboleslavské automobilky, se uskuteční v březnu. Škoda zatím zveřejňuje fotografie z testování zamaskovaných prototypů. Stejně jako podrobnější informace.

Škoda Kushaq Foto: Škoda Auto
Škoda ukázala maskovaný kushaq

I když se u nás Škoda Kushaq prodávat nebude, lze tento malý crossover považovat za velmi důležitý model pro svou automobilku. Až v březnu strhnou plachty, půjde o první vůz na speciální modulární platformě MQB A0 IN. Na stejném kompaktním základu bude koncern Volkswagen, jehož aktivity v Indii právě Škoda vede, stavět další modely v rámci projektu India 2.0.

Škoda potvrdila, že k pohonu poslouží výhradně přeplňované zážehové agregáty. Základem bude litrový tříválec, v nabídce ovšem zůstane i čtyřválcová patnáctistovka, která byla v konceptu Vision IN. Tím se kushaq do velké míry inspiruje.

Škoda Kushaq

Foto: Škoda Auto

Koncept Škoda Vision IN

Foto: Škoda Auto

Motory budou spárovány se šestistupňovou manuální či samočinnou převodovkou, případně se sedmistupňovou dvouspojkovou skříní DSG.

Kushaq nebude muset být laciným autem, co se výbavy týká. K dispozici bude centrální dotykový displej, automatická klimatizace, LED světlomety či elektronické bezpečnostní asistenty. Cestující chrání až šest airbagů, včetně na přání dodávaného hlavového a bočních airbagů vpředu.

Podle dřívějšího vyjádření automobilky jméno Kushaq pochází z několik tisíciletí starého jazyka sanskrt, který je dodnes jedním z 22 úředních jazyků v Indii. V této „řeči bohů“ označuje „kushak“ krále nebo vládce. Písmeno „q” na konci novinku řadí mezi další crossovery a SUV značky.

Indická mise

Od června 2018 zodpovídá Škoda Auto v rámci projektu India 2.0 za všechny aktivity koncernu Volkswagen na indickém subkontinentu, včetně vedení značky Volkswagen a prémiových značek Audi, Porsche a Lamborghini.

V rámci tohoto projektu investuje koncern Volkswagen celkem jednu miliardu eur, z toho 275 milionů eur do výzkumu a vývoje kompaktních SUV a liftbacků.

Škoda Kushaq

Foto: Škoda Auto

Klíčovým prvkem této strategie je právě speciální platforma MQB A0 IN, která je vyvíjena v Indii spolu s 250 tamními inženýry. Trh s často zastaralými technologiemi se mění a kushaq má respektovat nové, přísnější bezpečnostní emisní normy platné v Indii.

U nových vozů je plánována vysoká úroveň lokalizace, která bude podle Škody dosahovat 95 procent. Technický vývoj probíhá v Púně, kde bylo v lednu 2019 otevřeno technologické centrum.

Aktuálně nabízí Škoda na indickém trhu modely Rapid, Octavia, Superb a SUV Karoq a Kodiaq.

V roce 2019 byly v Indii, která má více než 1,3 miliardy obyvatel, prodány přibližně tři miliony vozů. Trend přitom poslední roky roste.

Škoda Kushaq

Foto: Škoda Auto

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Škoda na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků