Hlavní obsah
Škoda Scala přijde v rámci sedmého žákovského projektu o střechu. Foto: Škoda Auto

Přípravy otevřené Škody Scala přerušil koronavirus, Spider ale v Boleslavi dokončí

Ke stavbě unikátního sportovního modelu auta se po dvouměsíční odstávce vrátili učni mladoboleslavského učiliště Škody Auto. V půlce března byl projekt zastaven, teď už zase tři desítky učňů a jejich učitelé s designéry pracují na výrobě jedinečného vozu.

Škoda Scala přijde v rámci sedmého žákovského projektu o střechu. Foto: Škoda Auto
Přípravy otevřené Škody Scala přerušil koronavirus, Spider ale v Boleslavi dokončí

Základem je sériově vyráběný model Scala, ten se v jejich rukách mění na dvoumístný sportovní vůz Spider. Před pár měsíci byly představeny skici, návrhy teď už v dílnách nabírají reálných tvarů.

Kvůli epidemii ale všichni ztratili hodně času a teď musí vše dohnat. „Motivace k tomu, aby i v letošním roce žáci představili jedinečný koncept, navzdory vynucené přestávce neutrpěla, a to i přesto, že se blíží závěrečné zkoušky, které časový tlak ještě stupňují,“ připustil časový pres vedoucí Škoda Akademie Alois Kauer.

„Aktuální vývoj dává naději, že žáci budou moci od června přejít do finální fáze stavby vozu,“ dodal Kauer. Do stavby svého vozu snů se nadšeně pustilo 26 žáků a pět žákyň. V současné době pracují na zdokonalení interiéru a domlouvají poslední práce na karoserii. Kvůli hygienickým opatřením zatím byly jádrem společné videokonference.

Konečná montáž žákovského vozu obvykle probíhá výhradně ručně, takže to za stávajících pravidel s rouškami či respirátory budou mít studenti o trochu složitější. Ani to ale mladé techniky neodrazuje.

„Až bude od 1. června zase možné zahájit i všechny praktické práce, pokusíme se ztracený čas co nejvíce dohnat,“ těší se Štěpán Fabián, který je v týmu zodpovědný za prezentaci vozu.

Pro střední odborné učiliště automobilky už je to sedmý projekt, v jehož rámci učni vyjdou ze sériového základu a přestaví jej na speciální vůz podle svých představ.

Bohužel jejich výtvory nemají příliš šanci dostat se do sériové výroby, ale i tak plní účel. Podpoří nadšení pro auta a žáci si během projektu osahají a osvojí vše od návrhů na papíru až po skutečnou výrobu každé části vozu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků