Hlavní obsah

Potvrzeno: Audi koupilo italského výrobce motocyklů Ducati

Německý výrobce luxusních automobilů Audi potvrdil koupi italského výrobce motocyklů Ducati Motor Holding SpA. Cenu ani žádné další podrobnosti automobilka nezveřejnila, agentura Reuters však uvedla, že cena se bude pohybovat kolem 860 miliónů eur (21,3 miliardy korun).

Potvrzeno: Audi koupilo italského výrobce motocyklů Ducati

Audi uvedlo, že akvizici již schválily dozorčí rady Audi i mateřského Volkswagenu. Audi chce dohodu dokončit, co nejrychleji to bude možné, schválit ji musí ještě antimonopolní úřady. Akvizice rozšíří nabídku osobních a nákladních vozů Volkswagenu o motocykly.

Ducati se stane 12. značkou Volkswagenu, pokud započteme i Porsche, jehož převzetí Volkswagen ještě nedokončil. Audi také posílí v dlouhodobém boji s konkurenční firmou BMW, která kromě luxusních vozů vyrábí také motocykly. Audi je druhým největším výrobcem luxusních vozů na světě za BMW a v příštích deseti letech plánuje BMW předhonit.

Analytici o významu nákupu Ducati pochybují. Podle nich nemá žádnou ekonomickou nebo průmyslovou logiku a pouze odráží vášeň předsedy představenstva Volkswagenu Ferdinanda Piëcha pro italský design. Pod vedením Piëcha Volkswagen rozšířil své impérium, které nyní zahrnuje vše od úsporných aut pro městský provoz po 40tunové nákladní automobily. Nyní se snaží najít způsob, jak koupit zbývající podíl 50,1 procenta v Porsche. Minulý týden automobilka také uvedla, že zvýšila majoritní podíl ve výrobci nákladních aut MAN.

Značka Ducati vznikla v roce 1926 jako malá rodinná firma, která vyráběla rádiové součástky. Postupně se rozrostla do předního světového výrobce motocyklů. Dosavadní majitel, investiční fond Investindustrial, Ducati převzal v roce 2008 a pomohl firmě vrátit se k zisku poté, co se v roce 2005 ocitla v hluboké krizi. Ducati má nyní 1100 zaměstnanců. Loni firma prodala 42 000 motocyklů a její příjmy činily 480 miliónů eur. Pro srovnání Honda, která je největším výrobcem motocyklů na světě, loni prodala více než 16 miliónů motorek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků