Hlavní obsah
Tesla Model 3 Foto: Tesla

Podíl elektromobilů na trhu s novými auty v Norsku dosáhl už téměř poloviny

Téměř polovina nově prodaných aut v Norsku v první polovině letošního roku byla poháněna elektrickým motorem. Loni ve stejnou dobu tu byl podíl elektrovozů na prodeji nových aut čtvrtinový. Vyplývá to z údajů zveřejněných norským silničním svazem.

Tesla Model 3 Foto: Tesla
Podíl elektromobilů na trhu s novými auty v Norsku dosáhl už téměř poloviny

Pokud bychom současné legislativní šílenství kolem elektromobilů vztáhli na Norsko, mohlo by se zdát, že už je „vyhráno”. Právě Norsko, které je největším těžařem ropy a plynu v západní Evropě, je paradoxně světovou jedničkou v prodeji elektrických vozů na hlavu.

A trend se stupňuje. Elektrifikovaná auta se zde v pololetí na celkovém prodeji podílela 48,4 procenta. Za celý loňský rok podíl těchto aut na celkovém prodeji činil 31,2 procenta. Nejprodávanějším modelem byla Tesla Model 3. Už tu ale byly měsíce jako březen letošního roku, kdy podíl elektromobilů přesáhl polovinu koláče.

Mercedes-Benz EQC 400 4Matic

Foto: Mercedes-Benz

Norsko usiluje o ukončení prodeje vozů s naftovým a benzinovým motorem do poloviny příštího desetiletí. Země výrazně podporuje prodej elektrických aut a nabízí jejich majitelům různé výhody, například slevy z mýta. Naopak vozy s pouze spalovacím motorem jsou zatížené vysokými daněmi.

V Norsku roste prodej automobilkám, které nabízejí plně elektrické vozy, jako jsou Tesla, Nissan, Hyundai a BMW. Naopak značkám Ford a Mercedes-Benz, které nemají v nabídce plně elektrické vozy nebo je teprve uvádějí na trh, prodej klesl. Americká Tesla jen v červnu prodala v Norsku 3760 vozů. Na celkovém prodeji aut v červnu měla podíl 24,5 procenta, napsala agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků