Hlavní obsah
 

Nový americký hypersport míří za titulem nejrychlejšího auta světa

O SSC Tuatara se píše už dlouho - extrémně silné, extrémně rychlé, možná překoná magických 300 mil v hodině, tedy 482 km/h. Má jich být vyrobena stovka a zřejmě první kus se ukázal na autosalonu ve Filadelfii.

 
Nový americký hypersport míří za titulem nejrychlejšího auta světa

Projekt SSC Tuatara začal v roce 2009, když se ještě vyráběl model Ultimate Aero. Vývoj zabral deset let - až loni se začalo hovořit o prvním hotovém autě pro zákazníka z celkem stovky plánovaných kusů.

Produkční SSC Tuatara

Foto: SSC North America

První kus měl být předán loni v létě, konkrétně na výstavě The Quail v rámci Týdne aut v kalifornském Monterey. Veškeré zmínky o plánovaném předání říkaly, že auto předáno bude. Samotný akt předání anebo konkrétní auto ale nikdo neviděl.

Gigantické křídlo nepotřebuje, má malé výklopné. Všimněte si i ploutví na zádi.

Foto: SSC North America

Jestli k němu opravdu došlo, je tedy otázkou. Tím spíš, když automobilka SSC North America nyní, o půl roku později, opět mluví o prvním kuse ze stovky, který převzal první zákazník.

Interiér není zrovna vrcholem luxusu, ale Tuatara taky není luxusní auto. Pozoruhodná jsou okna dveří, volně přecházející do střechy.

Foto: SSC North America

Podle tiskové zprávy je jím Larry Caplin z Filadelfie a vůz se skutečně ukázal na autosalonu v tomto americkém městě, který běží až do 17. února. Přítomnost vozu ukazuje i video od organizátora autosalonu.

2020 SCC Tuatara Unveiling

Not only is the 2020 SSC Tuatara about to go for the world speed record, but it was just unveiled for the first time ever at the CF Charities display. Witness history at the #PhillyAutoShow. ➡️ http://bit.ly/35DUIAP

Posted by Philadelphia Auto Show on Friday, 7 February 2020

Vypadá to tedy, že se Tuatara konečně dostala k prvnímu zákazníkovi. Za kolik peněz, není známo, nicméně víme, že Tuatara má 5,9l přeplňovaný osmiválec, který vyvine až 1773 koní, pokud natankujete palivo E85. Takový výkon má vozu stačit k překonání třísetmílové rychlosti, tedy 482,8 km/h.

Osmiválec dává až 1773 koní, když natankujete palivo E85.

Foto: SSC North America

V minulosti, když rychlostní rekord ještě držel Koenigsegg Agera RS s hodnotou 444,6 km/h, se o Tuataře hovořilo jako o budoucím nejrychlejším autě planety. Nyní však tento titul drží Bugatti Chiron Super Sport 300+ s rychlostí 490,5 km/h.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků