Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Letošní motocyklové Velké ceně Brna už nic nebrání

Nic už nebrání tomu, aby se i letos jela v Brně motocyklová Velká cena. Na uhrazení tzv. zalistovacího poplatku promotérské společnosti Dorna, který by měl letos činit 120 milionů korun, již Brno vyčlenilo 30 milionů korun a stejnou částkou se ve čtvrtek rozhodl přispět Jihomoravský kraj.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Letošní motocyklové Velké ceně Brna už nic nebrání

Pořadatelé očekávají, že dalších 55 milionů poskytne stát, což znamená, že peníze na uhrazení poplatku by měly být k dispozici. Závody se uskuteční od 7. do 9. srpna.

Přesto je pořádání dalších ročníků slavných závodů, na které přijíždějí na Masarykův okruh tisíce fanoušků motorismu z celé Evropy, nejisté.

Cena zalistovacího poplatku Dorně, bez jehož uhrazení nelze klání pořádat, se totiž léta zvyšuje. Z několika desítek milionů korun se vyšplhal na loňských 110 milionů. Letos se hovoří o dalším navyšování na 120 milionů a proslýchá se, že od roku 2021 by měl poplatek vzrůst dokonce až na 230 milionů ročně.

Pořadatelem závodů je spolek města a kraje, přičemž letos končí smlouva na pořádání pěti ročníků akce na Masarykově okruhu. Bude nutné podepsat novou, a před tím poměrně náročně vyjednat její podmínky.

„Podmínky, za nichž by mohla být uzavřena smlouva na konání tohoto závodu v příštích pěti letech, budou předmětem dalších jednání,“ řekl k tomu bez podrobností jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO). Příspěvek města, kraje a státu na úhradu zalistovacího poplatku alespoň letos zabrání tomu, že by nebyl uhrazen včas.

Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) by se měl stát podílet vyšší částkou na finanční podpoře slavné akce. Město na ni kdysi přispívalo deseti miliony korun a nyní podporu zvýšilo na 30 milionů. Kraj dával dříve 20 milionů a také svoji podporu zvýšil.

Akce má své skalní příznivce, kteří zdůrazňují, že motocyklové závody má smysl pořádat a že veškeré investice města, kraje i státu s tím spojené se vrátí díky útratám tisíců návštěvníků závodů. Na druhé straně mají závody i své odpůrce, podle nichž je to jen plýtvání penězi.

Prodej vstupenek na Grand Prix 2020 byl zahájen již v listopadu minulého roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků