Hlavní obsah
Jeden z prototypů SSC Tuatara na okruhu Monticello v USA Foto: SSC North America 2x

Konkurent pro Bugatti Chiron se odhalí v Monterey, první zákazník si jej hned odveze

I kdyby vám jméno SSC Tuatara moc neřeklo, jeho ambice nenechají nikoho chladným - má se stát novým nejrychlejším silničním autem na světě, a to podle výrobce s dost velkým náskokem. Na výstavě The Quail v americké Kalifornii konečně uvidíme produkční auto.

Jeden z prototypů SSC Tuatara na okruhu Monticello v USA Foto: SSC North America 2x
Konkurent pro Bugatti Chiron se odhalí v Monterey, první zákazník si jej hned odveze

Kolem Tuatary, nového supersportu automobilky SSC North America, bylo dlouho víc slibů než skutků. Zkraje roku však svět oblažilo video, na kterém se Tuatara pohybuje - byť jen pomalu.

Automobilka v tiskové zprávě z konce června uvedla, že se již rozběhla výroba, a nyní jsme se dozvěděli, že onen první vyrobený kus pro zákazníka se ukáže na výstavě The Quail v rámci Týdne aut v kalifornském Monterey. Ten běží mezi 9. a 18. srpnem letošního roku a výstava The Quail je naplánovaná na 16. srpna.

A čím je Tuatara tak zajímavá? Podle výrobce to má být nové nejrychlejší produkční auto na světě a zároveň první silniční auto, které překoná magickou hranici 300 mph, tedy 482,8 km/h.

Jeden z prototypů SSC Tuatara na okruhu Monticello v USA

Foto: SSC North America 2x

Tuatara k tomu má mít 5,9l osmiválec, přeplňovaný dvěma turbodmychadly a schopný spalovat bioetanol E85. S ním má dávat 1773 koní; pokud natankujete standardní benzín, měli byste mít pod plynem 1368 koní.

Samozřejmě překonání třísetmílové hranice není jen o výkonu. Možná ještě důležitější je aerodynamika - nejvíc síly motoru „spolkne” překonání odporu vzduchu, který s rychlostí roste exponenciálně.

Jestli bude Tuataře necelých 1800 koní stačit, se zatím nechme překvapit. Pokud ano, Bugatti Chiron (označované jako nejrychlejší auto světa) dostane dalšího konkurenta s velmi vysokou - a hlavně ověřenou - maximální rychlostí.

Navíc v takové výši, kterou s „pouhými” 1500 koňmi asi těžko překoná; jeho maximálka je elektronicky omezena na 420 km/h, skutečnou nejvyšší rychlost nikdo nezná a pro šéfa Bugatti rychlostní rekord „není prioritou”.

SSC Ultimate Aero

Foto: Profimedia.cz

Automobilka SSC North America už ve své historii jedno nejrychlejší auto má - model Ultimate Aero držel v letech 2007–2010 rekord 412,28 km/h. V současnosti drží rekord Koenigsegg Agera RS s hodnotou 444,6 km/h.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků