Hlavní obsah

Fiat bude spolupracovat s ruskou automobilkou AvtoVAZ

Italská průmyslová skupina Fiat Group v úterý podepsala předběžnou dohodu o spolupráci s největším ruským výrobcem automobilů AvtoVAZ. Obě firmy by měly společně pracovat na výrobních a technických postupech a na vývoji, výrobě a dodávkách motorů a dalších komponentů.

Fiat bude spolupracovat s ruskou automobilkou AvtoVAZ

Dohoda s AvtoVAZem zapadá do strategie Fiatu vytvářet po světě průmyslové aliance. Podrobnosti dohody se ještě dolaďují a konečná smlouva by měla být hotova v nadcházejících měsících. Vedení AvtoVAZu uvedlo, že smlouva bude "nejdůležitějším projevem rusko-evropské spolupráce na poli automobilové produkce".

Fiat již v Rusku spolupracuje s automobilkou Severstal Auto, na jejímž závodě začne přiští rok vyrábět osobní a užitkové vozy své značky. Dohoda s AvtoVAZem tento kontrakt nijak neovlivní, uvádí se ve sdělení Fiatu.

Za nynějšího šéfa Fiat Group Sergia Marchionneho se společnost zaměřuje na výrobní a technické aliance a společné podniky. Tím si zajišťuje přítomnost na klíčových trzích světa a snižuje si náklady na vývoj. Fiat se po těžké krizi vrátil v roce 2005 do zisku.

Minulý týden firma potvrdila, že jednala o alianci i s německou automobilkou Daimler, která letos prodala americkou divizi Chrysler. Fiat však zdůraznil, že o alianci s Daimlerem je zatím předčasné hovořit.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků