Hlavní obsah
Nákladní auta čekají limity emisí CO2. (Ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

EU se dohodla na zavedení limitů emisí CO2 u nákladních aut a autobusů

Evropská unie se dohodla na snížení emisí oxidu uhličitého (CO2), a tedy spotřeby paliva, u nových nákladních vozů a autobusů. Do roku 2030 se mají emise snížit ve srovnání s letošním rokem o 30 procent. Informovala o tom v úterý Evropská komise.

Nákladní auta čekají limity emisí CO2. (Ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
EU se dohodla na zavedení limitů emisí CO2 u nákladních aut a autobusů

EU nemá v současnosti limity na emise CO2 u těžkých nákladních vozů, na rozdíl od jiných zemí jako USA, Čína, Japonsko či Kanada. Nákladní vozy se na emisích CO2 souvisejících s dopravou v EU podílejí téměř čtvrtinou. Limity na emise škodlivin, známé jako normy Euro, však v Evropě nákladní auta mají; aktuálně platí norma Euro VI, a to od konce roku 2012.

Evropský parlament a Rada EU, která zastupuje všech 28 členských zemí Unie, se dohodly na kompromisu v časných ranních hodinách. Dohoda přichází poté, co se v prosinci země shodly na kompromisu pro pravidla emisí CO2 u osobních a lehkých užitkových aut.

Elektrických náklaďáků (na snímku Freightliner eCascadia a Freightliner eM2 106) je zatím víc na papíře, než na silnicích.

Foto: Daimler

„Schválením prvních emisních standardů EU pro nákladní automobily jsme dokončili právní rámec pro dosažení evropských cílů, a to snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o nejméně 40 procent,” uvedl v prohlášení komisař pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Caňete.

Po této předběžné politické dohodě musí text v následujících měsících formálně schválit EP a Rada EU. Po jejich schválení bude předpis zveřejněn v úředním věstníku EU a okamžitě vstoupí v platnost.

Elektrifikace je u náklaďáků problematičtější

Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) lobbovalo za mírnější snížení cíle emisí pro nákladní vozy. Podle sdružení je možnost elektrifikace u nákladních vozů mnohem nižší než u osobních, zvláště v případě dálkového tranzitu.

ACEA také upozornila na současnou nedostatečnou infrastrukturu. Statistiky ukazují, že v současnosti neexistují veřejné dobíjecí nebo tankovací stanice vhodné pro nákladní vozy s elektrickým nebo vodíkovým pohonem. Dokonce i dostupnost čerpacích stanic na zemní plyn (CNG a LNG) vhodných pro nákladní vozy je v Evropě velmi nízká a nepravidelná.

Domovem největších výrobců nákladních aut je Německo, kde působí firmy Daimler a MAN ze skupiny Volkswagen. Dalšími evropskými výrobci jsou Volvo, Iveco, Paccar a Scania, napsala agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků