Hlavní obsah

Čínský útok na Ameriku

Nejen v Evropě, ale i v USA se chce etablovat plno čínských automobilových výrobců. Jenže je jim jasné, že právě USA není tím trhem, kam by mohli vrhnou své kopírované minivozy. Automobilka ChangFeng tak přijde na trh s novým SUV.

Čínský útok na Ameriku

Již v lednu se na detroitském autosalonu objeví SUV, které vytvořila kompletně společnost ChangFeng. Zatím není jasné, jak bude vůz vypadat, ale pravděpodobně se bude jednat o sériovou verzi studie Cheetah (na obrázku), předvedenou letos na autosalonu v Šanghaji.

Vůz by se měl objevit na trhu už v další dekádě, ale stále se neví, který z amerických partnerů se uvolí a nechá vozy z produkce ChangFeng prodávat pod vlastní střechou.

Čínské automobilky se snaží také v Evropě najít své partnery, kteří by se jim staly distribuční sítí  a zázemím. Navíc čínské výrobky nejsou v Evropě moc populární, tudíž se snaží najít i strategického partnera, který by je zaštítil svým jménem. To je ovšem problém, protože žádný z nich se dnes nehodlá spojit se značkou, která sice má peníze a neuvěřitelný objem výroby, ale zkazila by dlouho budované  jméno.

S Čínou nechce nikdo nic mít

Příkladem budiž britské firmy AC, Healey, nebo Triumph, které spolupráci odmítly. O přístupu evropských automobilek k čínským partnerům vypovídá i postoj značky Ford, která než aby riskovala spojování své značky Land Rover s prodávaným Roverem, raději práva na tuto zkrachovalou značku a jeho logo koupila sama [celá zpráva]. Čínský výrobce SAIC pak musel sáhnout k vytvoření vlastního loga a jména, které po čínském způsobu se od roveru moc neliší - Roewe [celá zpráva].

Crash test a Landwind

Landwind proslul jako jedno z nejnebezpečnějších aut současnosti. Dnes nabízený model vychází ze starého Opelu Frontera, ale pouze vzhledově. ADAC provedl nárazovou zkoušku, která dopadla pro vůz a posádku katastrofálně. Dovozce se hájil, že podmínky testu nebyly regulérní, ale stejně začal instalovat do přední části karoserie výztužný rám.

Asi největší službu v záporném slova smyslu prokázala čínská automobilka Landwind, která se snažila prodávat svoje vozy na bázi starého Opelu Forntera v Evropě. Při crashtestu se však celý vůz zbortil jako krabička od sirek, což na věrohodnosti nepřidá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků