Hlavní obsah
Autonomní formule českých studentů Foto: ČVUT

Čeští studenti bodovali na mistrovství robotických autíček

Vypadá jako hračka na dálkové ovládání, ale je mnohem složitější. Řeč je o autonomním vozítku, které českým studentům zajistilo bronzovou medaili v závodech autopilotů na Kolumbijské univerzitě v americkém New Yorku.

Autonomní formule českých studentů Foto: ČVUT
Čeští studenti bodovali na mistrovství robotických autíček

Je Česko jen montovna pro nadnárodní korporace? Sice tu máme hromadu výrobních závodů, úspěch týmu českých studentů na závodech samořídících aut v New Yorku ale ukazuje, že rčení „zlaté české ručičky” platí i o mozcích.

Tým studentů Kybernetiky a robotiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze získal třetí místo v závodě F1/10 Autonomous Racing Competition, tedy česky Soutěž v autonomním závodění. Programátoři David Zahrádka a Jan Vojnar se účastnili pod vedením profesora Zdeňka Hanzálka.

Není to první úspěch českého týmu, byť jeho složení není vždy stejné. V loňském roce získal tým z ČVUT první místo v portugalském Portu a třetí v italském Turíně.

„Do soutěže na Columbia University jsme šli s vylepšenou verzí, která si navíc vytváří mapu soutěžní dráhy, a mohli jsme tak optimalizovat průjezd zatáčkami,“ říká Jaroslav Klapálek, který závodil v Portu a pro poslední soutěž v USA byl členem přípravného týmu.

Jak mohou malé autonomní formule pomoci velkým autům? Princip autonomní jízdy je podobný, jen s rozdílnou velikostí vozidla – i malá autíčka využívají lidar, laserový radar, jako skutečná auta – znalosti z této práce tak mohou sloužit v projektech, na nichž spolupracují vysoké školy a automobilky.

Pro automobilky je běžné, že se studenty technických oborů zaměřených na tento průmysl pracují ještě před dokončením studia, aby je pak zaměstnaly ve vývojářských pozicích.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků