Hlavní obsah

Bridgestone představil pneumatiku, která nepotřebuje vzduch

Japonský výrobce pneumatik Bridgestone oznámil, že vyvinul pneumatiku, která se nepotřebuje plnit vzduchem. Pneumatika by podle tvrzení výrobce měla být ekologičtější než současné pneumatiky. V roce 2005 podobný koncept představil i Michelin.

Bridgestone představil pneumatiku, která nepotřebuje vzduch

Podle Bridgestonu jde o 100procentně recyklovatelné řešení z pryskyřice a kompozitních materiálů. Pokud pomineme esteticky velice nezajímavý vzhled, otázkou je, jak se tato pneumatika bude chovat ve vysokých rychlostech nebo jaká bude její životnost. V porovnání s běžným „obutím“ budou mít tyto pneumatiky nižší valivý odpor a tím i sníží spotřebu paliva. Otázkou také je, kdy a zda vůbec je reálná sériová výroba.

Pneumatiky, které není třeba nafukovat, každopádně nejsou ničím novým. V roce 2005 představila gumárenská firma Michelin pneumatiku Tweel. Ta měla výhodu v tom, že  ji nemohl zničit defekt jako u klasické „gumy“. Šlo vlastně o pryžový běhoun, který byl spojen s diskem. Návrat k původním loukoťovým kolům se ale nekonal, a pokud nepočítáme specializované stroje, v osobních autech pneumatiky typu Tweet nikdo nepoužívá a dosud nejsou nabízeny k běžnému prodeji.

Pneumatiku plněnou vzduchem vynalezl v roce 1888 skotský veterinář John Boyd Dunlop. Přestože se gumové pneumatiky začaly používat až o desítky let později, nelze si bez nich od třicátých let dvacátého století představit automobilový průmysl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků