Hlavní obsah

BAZAR: Kia Sportage 2.0i (1997)

Kia Sportage byla a je oblíbeným autem mnoha řidičů. Jedná se o jeden z prvních vozů SUV na našem trhu. Jeho silniční vlastnosti nejsou nijak oslňující, ale v terénu je díky rámové konstrukci celkem spokojený.

BAZAR: Kia Sportage 2.0i (1997)

Zákazníci rádi sáhnou po turbodieselovém motoru, který však není tou nejlepší volbou u tohoto vozu. Nemá moc síly a nedokáže rozhýbat mohutné vozidlo požadovanou dynamikou. Velmi známé jsou problémy se vstřikovacími čerpadly (např. s přepadem). Je třeba se o ně častěji starat, než je dnes obvyklé u moderních motorů.

Asi nejlepší pod kapotou je zážehový dvoulitr o objemu dva litry. Má sice nadměrnou spotřebu či únik oleje (i testovaný vůz měl na vaně olejový flek), ale jinak je spolehlivý a celkem živý. Kdo si ho pořídí, musí však počítat s vyšší spotřebou (přes 12 l).

Jako na jaře

Největším problémem je ovšem koroze. Automobil "kvete" jak na jaře. O vůz se můžete starat jak chcete, ale spodek je prostě špatně chráněný a rez najdete na nápravách, rámu, podlaze... Ani karoserie se mu nevyhne a najít rez třeba na střeše, to není nic výjimečného. Když tedy uvidíte auto s perfektním lakem, nezapomínejte se podívat i dospod a pod výplně, aby to náhodou nebyl "stříknutý" kyt.

Kia Sportage
Při koupi Kia Sportage bych doporučil zkontrolovat zejména funkčnost jednotlivých částí podvozku a pohonu 4x4. Vůle v řízení, klouby kardanových hřídelí, volnoběžné náboje přední nápravy, odpojovače předních poloos. Záleží na původním majiteli, jak s vozidlem v terénu zacházel. Z nabídky motorů je nejspolehlivější 2.0i 16V. Má sice poněkud vyšší spotřebu, což u off-roadu musíme očekávat, ale za to s ním nejsou problémy. Turbodieselové motory mají nízký výkon, netáhnou od spodních otáček a bývají problémy se vstřikovacím čerpadlem. Musíte každých 20 tisíc km kontrolovat vůli ventilů a dle předpisu výrobce každých 10 tisíc km měnit olej v motoru.
Tomáš Svoboda - manažer Autocentrum ESA

Ovšem velkou výhodou vozu jsou ceny jeho náhradních dílů. Ty se drží na minimální úrovni i díky tomu, že je spousta možností, jak získat díly na vrakovištích.

Podvozek do terénu

Auto má velmi dobrý podvozek do terénu. Redukovaná převodovka není v tak velkém voze zrovna obvyklá. Dokáže vůz vytáhnout z lecjaké šlamastyky a rámová konstrukce vozu je v terénu cítit. Bohužel i zde najdeme několik nedostatků. Především jsou to klouby u kardanu. Při nákupu dávejte pozor na jejich kvalitu, při sešlápnutí plynu nesmí z podvozku znít rány a řazení pohonu kol musí jít lehce. Pokud bylo auto víc proháněno v terénu, je dobré celý podvozek do detailu zkontrolovat.

Kia Sportage 2.0i r.v. 1997
MotorR4
Výkon (kW při ot./min)94/5300
Toč. moment (N.m při ot./min)175/4700
Max. rychlost (km/h)166
Zrychlení 0-100 km/h (s)14,7
Komb. spotřeba (l na 100 km)11,1
Rozměry (m)4,25 x 1,73 x 1,65
Obj. zavazadelníku (l)347
Stav tachometru (km)155 471
Cena115 000 Kč

Článek byl připraven ve spolupráci se společností Autocentrum ESA.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků