Hlavní obsah

Test Škody Superb 1.9 TDI: silnější a lepší

Jistě si říkáte, že testovat Škodu Superb před koncem jejího života je dost nelogické. Ale my měli jednoznačný cíl - vyzkoušet posílený motor 1.9 TDI, který místo 77 kW má nyní 85 kW. Podle nás tato změna vozu hodně pomohla.

Test Škody Superb 1.9 TDI: silnější a lepší

Když jsme před lety jezdili se slabší variantou, to hlavní co nám scházelo byl výkon. Superb není žádný drobeček a mít v jeho váhové kategorii jen 77 kW bylo ostudné. Auto s tímto motorem sice jelo, ale na dálnici se pokoušet o nějaké výraznější dynamické zrychlení bylo téměř nemožné, zvlášť při plném obsazení.

Ztráta typického znaku

U motoru 1.9 TDI byla vždy typickým znakem "katapultáž" vozu v 1800 ot./min. Tam chytly motoru saze a nevýrazný zátah se skokově změnil na pořádné zrychlení. Po posílení je tato vlastnost ta tam. Superb nám dal pocítit, že změna výkonu se projeví i na přenastavení křivky točivého momentu. Je sice stále cítit místo zabrání turbodmychadla, ale posunulo se kousek na 2000 ot./min a není tak výrazné.

Výkonově je 85 kW na automobil akorát pro klidnou jízdu. Superb není s tímto motorem žádný sporťák. Jeho silnou stránkou je pohodlná jízda na dlouhé tratě. Na dálnici si dá svých 130 km/h a velmi kultivovaně bez přehnaného hluku pracuje pod kapotou. I na předjíždění mu stačí dech, i když je třeba počítat s pomalejšími reakcemi.

Další důležitou vlastností vozu je jeho spotřeba. My vyzkoušeli vůz na opravdu dlouhé trati. V ní byly zastoupeny dálnice, silnice první třídy i města. Zdolávali jsme kopce i jezdili po naprostých rovinách. Dvakrát jsme nulovali počítač a pokaždé vyšla stejná hodnota - ve třech lidech a nákladu si vzalo auto 6,2 l na 100 km. To je opravdu výborná hodnota. Zvlášť nás udivovala dálniční spotřeba při povolené rychlosti, kdy počítač ukazoval okamžitou spotřebu kolem 5,3 l na 100 km.

Na druhou stranu se musíme opět obrátit na Škodu Auto resp. Volkswagen s otázkou, kdy už konečně chtějí zavést common rail místo vstřikování pumpe-düse? Tvrdosti motoru by to jen prospělo.

Rychlá prohlídka

Ačkoli jistě všichni Škodu Superb znáte, přece jen obejdeme vůz kolem dokola a trochu se zamyslíme nad jeho nedostatky i přednostmi. Když byl na trh superb uveden, tak jeho velkou nevýhodou byla jeho karoserie. Kroutila se jako rohlík na každém přejezdu a to nebylo vůbec dobré. Paradoxně vozu prospěla instalace sklápěcích sedaček. Konstruktéři konstrukci vyztužili, takže nyní už je pocit z vozu mnohem lepší.

Velké plus má superb samozřejmě za nabídku prostoru, především na zadních místech. Ani BMW nenabídne tolik místa pro kolena, jako český "vrchol".

A ještě jedna výtka. O designu a jeho přílišném konservatismu nemá smysl hovořit, ale když už je dobrý motor, mohlo by se vylepšit i řazení. Pětistupňová převodovka má příliš měkký chod a dráhy jsou dost nepřesné. Především řazení prvních dvou stupňů bylo leckdy utrpení a naopak jen cvrnknutím prstu se dalo přeřadit z čtyřky na trojku.

Technické údaje
Škoda Superb 1.9 TDI
Motor
Zdvihový objem1896 ccm
Max. výkon85 kW při 4000 ot./min
Max. točivý moment250 N.m při 1900 ot./min
Spotřeba (l na 100 km)
Město7,8
Mimo město4,7
Kombinace5,8
Výkony
Max. rychlost198 km/hod
Zrychlení z 0 na 100 km/hod11,7 s 
Převodovka
pětistupňová manuální
Rozměry a objemy
Délka4803 mm
Šířka1765 mm
Výška1469 mm
Rozvor2803 mm
Objem zavazadelníku480/945 l
Provozní hmotnost1465 kg
Nárazové testy Euro NCAP
Ochrana posádky4/5*
Ochrana dětí- *
Ochrana chodců0/4*
Ceny
Základní cena vozu619 900 Kč
Základní cena motorizace673 900 Kč
Základní cena výbavy818 900 Kč

* Test probíhal v roce 2003 za původních zkušebních podmínek

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků