To, co vidíme ve včera zveřejněném videu ze silnic v okolí sídla Tesly v kalifornském Palo Alto, se jmenuje Full Self-Driving Suite, tedy něco jako „sada plně autonomního řízení”, a to v Tesle Model 3. A je to skutečně působivé – stejně jako i další ukázky, jak může auto řídit zcela samo, alespoň za určitých okolností.

Tesla Model 3

Tesla Model 3

FOTO: Tesla

Vyobrazená jízda byla zcela autonomní, kromě zahájení nevyžadovala žádného zásahu „řidiče”, a to včetně zařazení P na konci videa. Vůz se řadí do jízdních pruhů, téměř jak má, zastavuje na „stopkách” a semaforech – skoro jako by řídil člověk.

Z informací ve zprávě webu Teslarati lze soudit, že to, na co se díváme, je autonomie úrovně nanejvýš 3 nebo 4. Full Self-Driving Suite má být kompletně dostupná koncem tohoto roku – minimálně u nově vyrobených aut, jak ukazuje čerstvý tweet níže –, ale pořád má vyžadovat přítomnost a pozornost řidiče-člověka za volantem.

Samozřejmě lze namítnout, že video neukazuje o mnoho víc, než co autopilot uměl už dříve – jet podle čar na silnici. Co tu je navíc, tedy zastavování na „stopkách” a semaforech, je ale pro postup autonomní mobility velmi důležité.

A co je tou častou chybou řady řidičů? Ti pozornější si toho jistě ve videu všimli – v čase od 0:30 jede Tesla velmi dlouho v jiném než krajním pravém pruhu, aniž by někoho předjížděla.