O Finsku se říká, že to je země tisíců jezer. A pochopitelně, v zimě to je země tisíců ledových ploch. S ledem dost tlustým na to, aby se po něm dalo jezdit autem. Jenže je to možné, i pokud vyměníte kola za kotouče do pily?

Tuhle otázku si velmi pravděpodobně dřív nikdo nepoložil, natož aby to zkoušel. Jenže pak se objevil Lauri Vuohensilta, youtuber, který proslul tím, že v hydraulickém lisu zkoušel rozmáčknout... cokoliv. Třeba surový diamant.

Vzal staré Subaru, místo kol namontoval čtyři pilové kotouče a vydal se na jezero. Veskrze mělké; zkraje videa říká, že i kdyby se auto probořilo, voda bude sahat jen k bočním oknům. Funguje to? Moc ne; auto se sice hýbe, ale i na plný plyn jede jen velmi pomalu, protože pilové kotouče nemají dost trakce.

Pokusným králíkem se stalo Subaru Legacy třetí generace (na ilustrační fotografii).

Pokusným králíkem se stalo Subaru Legacy třetí generace (na ilustrační fotografii).

FOTO: Subaru

Ovšem, protože led je na farmě, u které byly zkoušky prováděny, i na cestách, Subaru se vydalo i tam – a to už bylo úspěšnější. Lauri se rozjel zhruba na 60 km/h; o tom, jak vůz na pilových kotoučích brzdí, se nezmínil, ale odhadujeme, že to žádná sláva nebyla.

Samozřejmě, řezací nástroje nejsou vhodnou náhražkou pneumatik, ale to věděl asi každý i před vznikem tohoto videa. Takže asi nemusíme připomínat, abyste to nezkoušeli; ostatně, odpověď na otázku, jestli je možné jezdit na pilových kotoučích, už máme zodpovězenou.