Společnosti Volkswagen AG a Ford Motor Company jsou světovými giganty v automobilovém průmyslu již samy o sobě. Dnes se jejich zástupci podělili o první formální dohodu týkající se společné vývojové aliance.

Herbert Diess na straně německé a Jim Hackett na straně modrého oválu odhalili, že spolupráce má nejprve vyústit v představení pick-upu střední velikosti, tedy nástupců současných generací Volkswagenu Amarok a Fordu Ranger. A to již v roce 2022.

Ford Ranger Raptor

Ford Ranger by v příští generaci mohl darovat orgány Volkswagenu Amarok

FOTO: Ford

Následovat má vývoj lehkých užitkových vozidel. V segmentu těchto dodávek jsou oba výrobci velmi silní, sdílet techniku by mohly třeba legendy jako Volkswagen Transporter a Ford Transit. Obě společnosti si od nové aliance slibují zejména zmenšení nákladů na vývoj a výrobu.

Některé segmenty už jsou, co se vývoje týče, rozdělené. Pick-up s tunovou nosností si na starost vezme Ford, například městskou dodávku pak Volkswagen. Aliance bude řízena speciální radou, do struktur společností ale nezasáhne. Již v minulosti spolu obě značky spolupracovaly. Například na vozech MPV, jakými jsou první generace Volkswagenu Sharan a Fordu Galaxy.

VW Amarok (facelift, 2016)

VW Amarok (facelift, 2016)

FOTO: Volkswagen