Na dopravní nehodu vás dopředu upozorní navigace, které pracují s on-line daty (v autech zatím nejsou úplně běžné, ale postupně se rozšiřují i do nižších tříd), případně bezplatně dostupné aplikace typu Waze.

Ford plánuje do navigace přidat jednu šikovnou funkci - krom toho, že včas upozorní na dopravní nehodu, vám podle množství pruhů na silnici ukáže, jak správně vytvořit uličku pro záchranné složky.

Ta se jinak tvoří na dvouproudých a jinak na víceproudých silnicích a řidiči v tom často chybují. Přitom podle průzkumu německé organizace Asfinag zkrácením dojezdu do nemocnice o čtyři minuty se u závažných dopravních nehod o celých 40 procent zvyšuje pravděpodobnost, že pacient nebo pacienti přežijí.

V Česku od října stejně jako u sousedů

Od prvního října nově platí v Česku postup stejný jako v okolních zemích (Německo, Rakousko a další): vozidla v levém pruhu uhnou vlevo, vozidla v prostředním a pravém pruhu uhýbají k pravé straně (mohou vjet až na krajnici). Mezi stojícími auty tak vznikne minimálně třímetrový volný pruh. Názorně to ukazuje grafika.

Volný průjezdný pás

Vytvoření uličky pro záchranné složky. Od října se v Česku bude tvořit po vzoru okolních zemí

FOTO: Novinky

Z našeho dřívějšího rozhovoru s řidičem sanitního vozu vyplynulo, že většina lidí reaguje na průjezd houkající sanitky správně, ovšem potvrzuje, že i jeden „nepoučený” řidič může napáchat dost škody. [celá zpráva]