Psal se rok 1998, když Aston Martin nabídl speciální edici modelu V8 Vantage, označenou V600. Osmiválcový motor dostal kompresor a nabízel 600 koní; výkon dal edici jméno. V té době to byl jeden z nejsilnějších sporťáků na světě, vždyť i Ferrari F50, tehdejší vrchol nabídky maranellské automobilky, dával „jen” 520 koní.

Po dvaceti letech přichází duchovní nástupce této specialitky, ovšem nikoliv s kompresorovým osmiválcem, nýbrž s V12 bez přeplňování. Dostal označení V12 Vantage V600 a stejně jako ten někdejší, i nový vůz nabízí 600 koní výkonu.

Aston Martin V12 Vantage V600

Aston Martin V12 Vantage V600

FOTO: Aston Martin

Ptáte se, jak je možné, že je V600 založená na starším Vantage, když Aston už představil novou generaci? V600 totiž původně vznikal jako unikátní stavba divize Q pro jednoho zákazníka. Pak se ale z jednoho kusu stala minisérie čtrnácti totožných exemplářů - sedmi kupé a sedmi roadsterů.

To znamená, že se díváme na skutečnou labutí píseň Vantage generace VH. A je to labutí píseň, jak se patří - s atmosférickým dvanáctiválcem tu spolupracuje manuální sedmistupňová převodovka a poháněna jsou zadní kola. Není nic lepšího, co by si mohl purista přát.

Aston Martin V12 Vantage V600

Aston Martin V12 Vantage V600

FOTO: Aston Martin

Nový V12 Vantage V600 - z očividných důvodů automobilkou přezdívaný „trojité V” - je i vzhledově odkazem na dvacet let starý vůz. Nejvíc upoutá pozornost přepracovaná kapota s boulí a decentními výdechy horkého vzduchu po jejích stranách.

Za zmínku stojí také kovaná a frézovaná kola s centrální matkou, upravený difuzor pod zadním nárazníkem a v interiéru upravená skořepinová sedadla s novým perforováním.

Aston Martin V12 Vantage V600

Aston Martin V12 Vantage V600

FOTO: Aston Martin

Z množství, které se má vyrobit, by jeden očekával, že V600 už budou všechny prodané. Tisková zpráva Astonu však končí slovy, že V600 je „dostupný na požádání” a že zákazníkům budou vozy doručeny ve třetím čtvrtletí letošního roku, takže ještě možná pár kousků zbývá. Cenu ovšem automobilka nezveřejnila.