Stejně jako u nás nebylo možné předjíždět na motorce mezi vozidly, která se pohybují pomalu nebo stojí. Zákon říkal jasně, že jde o motorová vozidla, a motocykly by tak měly počkat pěkně v pruzích. Jenže praxe byla vždycky jiná.

Nový zákon povoluje jízdu mezi vozidly v celkem 11 departmentech, kde jsou během dopravních špiček časté kolony při vjezdu do města nebo výjezdu z nej. Samozřejmě jde o Paříž a její okolí, Gironde, Rhone a Bouches-du-Rhone. Zákon určuje, že motocykly s šířkou pod jeden metr mohou projíždět mezi automobily, které jedou do 50 km/h nebo stojí.

Zákon ovšem ustanovuje, že to je možné provádět i mezi kolonami vozidel, které jedou proti sobě (to znamená na středovém pruhu), ale opět nesmí jet více než 50 km/h. Ustanovení platí na dálnicích či silnicích o alespoň dvou pruzích v jednom směru jízdy (s pevnými středovými svodidly) a současně v úsecích s povolenou nejvyšší rychlostí 70 až 130 km/h.

Průjezd si nemůže motocyklista vynucovat

Toto nařízení se tedy týká jen výpadovek Paříže, a nikoli středu. Okolo opery by tak měly motocykly způsobně stát v pruzích, což se dnes samozřejmě neděje.

Důležitý bod v novém předpisu je ovšem ten, že průjezd si nemůže motocyklista vynucovat. Nařízení také neplatí pro tříkolky, čtyřkolky či sajdkáry.