Čínský Youngman se stane rovněž dalším partnerem ve společných podnicích Saabu pro výrobu a prodej automobilů v Číně. Na vytvoření těchto podniků se švédská automobilka dohodla minulý měsíc s čínskou firmou Pangda Automobile Trade.

Pangda měla podle dohody na záchranu Saabu poskytnout celkem 110 miliónů eur (2,7 miliardy Kč). Měla nakoupit vozy Saab v hodnotě 45 miliónů eur a získat 24procentní podíl ve Spykeru za 65 miliónů eur. Na základě nové dohody s firmou Youngman ale Pangda za podíl zaplatí 119 miliónů eur, tedy téměř dvojnásobek. Youngman a Pangda pak budu dohromady kontrolovat přes 50 procent Spykeru.

Generální ředitel Spykeru Victor Muller uvedl, že nová dohoda "výrazně posiluje finanční pozici Saabu a zajistí jeho financování ve středně dlouhém a dlouhém období". Dohoda ale ještě musí získat souhlas úřadů. Podle Mullera by mělo její schvalování zabrat dva až tři měsíce.

"Spyker potřebuje peníze. Skutečnost, že získali tuto částku, je pozitivní a skutečnost, že mohou seriózně podnikat v Číně, je také pozitivní," uvedl analytik Martin Crum ze společnosti AEK. "Musíme počkat, zda to všechny vlády a třetí strany schválí. Nebude to snadné," dodal.

Aktuální nabídku nových i ojetých vozů značky Saab najdete na Sauto.cz.