Teploty zvolna klesají, v některých obchodech se už objevují vánoční čokoládové figurky. Kdy naši republiku zasype sníh zatím nikdo neví, může to být v říjnu nebo klidně až v lednu. Přípravu auta na zimu byste každopádně měli začít plánovat už nyní.

Nejdůležitější je nechat přezout letní pneumatiky za zimní. Zimní pneumatiky mají měkčí směs, takže jejich trakce a celkově ovladatelnost vozidla na sněhu je mnohem lepší. Kvalitní zimní pneumatiky stojí od 1500 korun výše (za 1 kus), levným pneumatikám z hypermarketů je dobré se vyhnout. Výměna pneumatik přijde na zhruba 500 korun; pneuservisy mají zatím obvykle volno, takže je dobré výměnu provést raději dříve než později – v listopadu a v prosinci vyměňuje většina motoristů. Přezutí pneumatik se doporučuje nejpozději v době, kdy průměrná denní teplota vzduchu klesne na 7 stupňů Celsia.

Jízdu na sněhu je před zimou vhodné natrénovat.
FOTO: fotobanka Profimedia

Zkontrolujte baterii a chladící kapalinu

V servisu je dobré nechat zkontrolovat baterii a hustotu chladící kapaliny. Sami si pak můžete natřít gumové těsnění dveří speciálním přípravkem, který seženete na čerpacích stanicích nebo v prodejnách s autodoplňky. Zkontrolujte také stěrače a pokud bude gumové těsnění opotřebované, kupte nové.

Důležité je nalít do ostřikovačů nemrznoucí směs – přední okna se v zimě „ráda“ špiní a běžná letní směs by vám v zimních měsících zamrzla.

Do hor 4x4 nebo řetězy

Dobré je přikoupit si rozmrazovač zámků (a pochopitelně jej nenechávat v autě), výbornou službu udělají i zimní řetězy, které se dávají na hnaná kola (tj. ve většině případů na přední). Pokud jezdíte do hor a nemáte pohon všech čtyř kol, jde o nezbytnost (některé silnice mají dokonce nasazení řetězů povinné).

V zimě je v autě dobré vozit lopatku, škrabku a vhodná je i malá skládací lopatka a silné lano. Pokud máte vznětový motor, je dobré mít i speciální aditivum, které pomáhá v případech, kdy (především nekvalitní) nafta v nádrži zamrzne. Pokud jej nemáte, pomůže nalít do nádrže 1 – 3 litry benzínu (podle množství paliva, které je v nádrži).