Hlavní obsah

Vzduchem plněná pneumatika se zrodila před 120 lety

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Druhá polovina 19. století přinesla mnoho vynálezů, které navždy ovlivnily dopravu po souši. K těm nejdůležitějším bezesporu patří jízdní kolo a automobil - ani jeden z těchto dopravních prostředků by ale nejspíše nebyl tak úspěšný bez objevu jednoho veterináře. Až skotský rodák John Boyd Dunlop totiž dal světu vzduchem plněnou pneumatiku.

Článek

Patent na svůj vynález dostal Dunlop před 120 lety, 7. prosince 1888, a pneumatiky nesoucí jeho jméno dodnes "obouvají" milióny aut či motocyklů po celém světě.

Gumové obruče se přitom na kolech dopravních prostředků objevovaly už dříve, jízda ale ani při jejich používání příliš pohodlná nebyla. Důkazem toho byl i syn Johna Dunlopa, který často proháněl po dvoře rodinného domu svou tříkolku. Vozítko drkotalo po kamenité cestičce a pokud náhodou ne, vyrývalo hluboké rýhy do trávníku.

Traduje se, že Dunlop starší to jednoho únorového dne roku 1888 už nevydržel a s použitím zahradní hadice a gumové zástěry vytvořil první pneumatiku. Syna sice k použití svého vynálezu musel přesvědčovat, ale nakonec uspěl, a zárodek nového průmyslového odvětví byl na světě.

:. John Boyd Dunlop. Foto: archiv

Dunlop dlouho neváhal a spolu se společníkem Robertem Edlinem, výrobcem jízdních kol, se rozhodl svůj vynález začít vyrábět. Právě Edlin sestrojil v říjnu 1888 Johnu Dunlopovi první bicykl, vybavený pneumatikami. Za rok z dílny vyjelo dalších 20 jízdních kol a šest tříkolek, na dalších 24 jinde koupených strojů pak Edlin a společníci pneumatiky namontovali dodatečně.

John Dunlop nebyl první

Už v polovině 40. let 19. století totiž dostal stejný nápad skotský vynálezce Robert William Thomson, který si svá "vzdušná kola" také patentoval. Úspěšně je také zkoušel použít na několika koňských povozech a jeden z nich dokonce ujel bez závad přes 1500 kilometrů.

Pro větší rozšíření vynálezu ale nebyla vhodná doba, a tak upadl v zapomnění. John Dunlop přišel s pneumatikou jen krátce po sestrojení prvních automobilů a v éře rozmachu jízdy na kole - jeho vynález tedy měl zajištěný odbyt. Kvůli Thomsonovu prvenství nakonec v roce 1891 Dunlop o patent přišel a výroba pneumatik tak byla rázem otevřena dalším zájemcům.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám