Soud nakonec může rozhodnout o definitivním propadnutí věci.

"Případů, kdy opakovaně někoho přistihneme za volantem třeba opilého a on už má vyslovený zákaz řízení, přibývá. Proto jsme se rozhodli zpřísnit postih těchto recidivistů," řekla mluvčí novojičínské policie Miroslava Michálková Šálková.

Dodala, že v současné době se toto potrestání může týkat 21 motoristů, kteří už byli přistiženi dvakrát. Devět z nich dokonce třikrát a jeden motorista v evidenci policie skončil dokonce hned pětkrát za sebou.

Auto může propadnout státu

"Zabavení vozu budeme navrhovat, pokud bylo použito při spáchání trestného činu a pachatel je zároveň jeho majitel," vysvětlila Michálková Šálková. Dodala, že policisté tak mohou učinit na základě rozhodnutí státního zástupce. V některých případech jej ale nepotřebují a státní zástupce může rozhodnout dodatečně.

"Jde o případy, kdy by hrozilo, že řidič bude pokračovat v jízdě," uvedla. U policie pak auto zůstane až do nařízeného soudního procesu. V něm může soudce rozhodnout o navrácení auta majiteli, ale také o jeho definitivním propadnutí státu.

Podobně už postupuje i policie na Vyškovsku a Mělnicku. Už dva automobily zabavili například vyškovští policisté. Ve středu přistihli za volantem dvaačtyřicetiletého muže, který řídil i přesto, že mu to správní orgán městského úřadu do října zakázal. "Muži jsme zadrželi řidičský průkaz, který správnímu orgánu neodevzdal. Aby nemohl pokračovat v jízdě, policisté mu zajistili i osobní vozidlo," řekl mluvčí vyškovské policie Alois Gryc. Dodal, že muž navíc může ve vězení strávit až rok.