Hlavní obsah

Oklahoma zase popravovala, Florida také

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Washington

Americký stát Oklahoma ve čtvrtek popravil Charlese Warnera (47), odsouzeného za vraždu a znásilnění jedenáctiměsíční holčičky. Šlo o první vykonání hrdelního trestu v tomto státu od nepovedené popravy z loňského dubna. Téměř současně se jiná poprava odehrála i ve státě Florida.

Foto: Handout, Reuters

Popravčí lůžko

Článek

Warner byl po vstříknutí smrticí injekce prohlášen za mrtvého v 19:28 místního času (v pátek 02:38 SEČ), zhruba hodinu poté, co nejvyšší soud odmítl poslední odvolání odsouzencových právníků.

Warner měl být původně popraven už před osmi měsíci, dvě hodiny po nepodařené popravě Claytona Locketta, která vyvolala velké pozdvižení, kritiku a spory o popravy smrticími injekcemi.

Lockett měl být popraven injekcí se zatím nevyzkoušenou směsí smrticích látek. Jeho popravu však zastavil ředitel věznice kvůli problému se zaváděním smrticí látky do těla odsouzeného. Clayton, odsouzený za vraždu devatenáctileté dívky, trpěl křečemi, zatínal zuby a dokonce se pokoušel zvedat hlavu z lehátka. Po zhruba 40 minutách od zahájení popravy zemřel na infarkt.

Nejvyšší soud následně vykonávání poprav pozastavil. Ve čtvrtek však v poměru pěti ku čtyřem hlasů odmítl zdržet Warnerovu popravu.

„Žadatel se dopustil strašných zločinů a měl by být potrestán (...) Ale nikdo by neměl být před smrtí vystaven zbytečné bolesti,“ vysvětlil své stanovisko jeden ze čtyř přehlasovaných soudců.

Popravovali i na Floridě

Další stát na jihu Spojených států, Florida, ve čtvrtek popravil Johnyho Kormondyho (42) usvědčeného z toho, že v roce 1993 smrtelně postřelil bankéře Garyho McAdamse a znásilnil jeho manželku. Kormondy strávil téměř polovinu svého života v cele smrti za vraždu, která se odehrála, když se manželský pár v Pensacole vracel z třídní schůzky na střední škole.

Oba státy při popravách používají jako uspávací prostředek lék Midazolam, který podle právníků odsouzenců prý není dost účinný. Oba státy však námitky odmítly.

„Nejvyšší soud bude muset dříve či později v blízké budoucnosti znovu posoudit otázku smrtících injekcí,“ usoudil Warnerův advokát Dale Baich.

Agentura AFP připomněla, že obě popravy se odehrály v pamětní den černošského vůdce Martina Luthera Kinga, který byl proti nejvyššímu trestu. Šlo o druhou a třetí popravu v letošním roce v USA.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám