Hlavní obsah

Přehnané sebevědomí vede k úspěchu ve společnosti, i když je dotyčný neschopný

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Společnost si dnes cení sebevědomí jedince mnohem víc než skutečných schopností. Ve skupině egoistů a egocentriků totiž vzbuzuje dojem schopného a dominantního ten, který dokáže být přehnaně sebevědomý.

Foto: Profimedia.cz

V mnoha společnostech bývají nekompetentní lidé často povyšováni nad jejich schopnější kolegy.

Článek

Psychologové z Kalifornie prokázali, že tisíce firem včetně nadnárodních gigantů jsou ovládány příliš sebevědomými lidmi, kteří jsou mnohdy neschopní. Nekompetentnost jim ale nebrání šplhat v sociálním žebříčku.

Podle docenta Camerona Andersona právě svůdnost vysokých společenských postů vede k tomu, že začnou lidé být příliš sebevědomí. Podle něj to vysvětluje to, proč v mnoha společnostech bývají nekompetentní lidé tak často povyšováni nad jejich schopnější kolegy.

„V mnoha organizacích jsou lidé velmi snadno doslova ukolébáni sebevědomím druhých, i když je toto sebevědomí naprosto nepatřičné. V našich výzkumech jsme zcela jasně prokázali, že lidé, kteří věří, že jsou lepší než druzí, i když nejsou, dostávají vyšší posty na společenském žebříčku,“ tvrdí docent Anderson.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám