Hlavní obsah

Recese se chýlí ke konci, podnikatelé plánují nabírat zaměstnance

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Tuzemští podnikatelé pohlížejí do budoucna s optimismem. Většina z nich očekává v příštím roce konec recese a v souvislosti s tím plánují rozšiřovat své podnikání. Téměř polovina bude nabírat nové zaměstnance, vyplývá z průzkumu společnosti EY.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Pouze pětina podnikatelů si ale myslí, že je v Česku snadné začít podnikat a podobně jen pětina považuje současné podmínky pro podnikání za lepší než před dvěma lety. Slabým stránkám podnikání v Česku dominuje korupce, následují ji slabá podpora podnikání a byrokracie. Kriticky se podnikatelé staví i k předčasným volbám. Pouze třetina je vnímá pozitivně, negativní postoj se objevil téměř dvakrát častěji.

Většina podnikatelů (téměř 70 procent) očekává konec recese v nejbližších 12 měsících. Pouze asi pětina z nich ovšem předpokládá růst, zatímco celá polovina stagnaci. Třetina dotázaných očekává pokračování recese nebo si není dalším vývojem jistá. Z této třetiny pesimistická většina odhaduje konec recese až na dobu po roce 2015.

Skoro dvě třetiny podnikatelů věří v pozitivní rozvoj a růst svých aktivit v příštím roce. Nabírat zaměstnance plánuje téměř polovina respondentů, propouštět hodlá jen necelá desetina. Ve prospěch zaměstnanosti mluví i fakt, že dotazovaní plánují rozvoj podnikání hlavně v rámci republiky. Jen čtvrtina uvažuje o přesunu do jiného regionu. Pravděpodobně kvůli snižování nákladů zmiňují Asii, Slovensko nebo Rusko.

Nekvalitní pracovníci i korupce

Podnikatelé si ale stěžují na problém nalezení kvalitních pracovníků. Čtyři z pěti jsou přesvědčeni, že se české školství nepřizpůsobuje potřebám ekonomiky a dvě třetiny podnikatelů považují za obtížné sehnat kvalitního absolventa v potřebných oborech. „Nejhorší situace je podle podnikatelů v technických profesích, učňovském školství a řemeslech, což je velice smutné, protože strojírenství, automobilový průmysl a IT označují za nejsilnější odvětví ČR,“ uvedla vedoucí partnerka poradenské společnosti EY v ČR Magdalena Souček.

S korupcí se podnikatelé setkávají ve státních institucích i v soukromých firmách a zkušenost s ní se množí. Počet podnikatelů, kterým byla někdy nabídnuta možnost získat výhodu za poskytnutí úplatku, vzrostl ze 44 procent v roce 2011 na 56 procent letos. K poskytnutí úplatku se přiznává devět procent podnikatelů.

„Vnímám pozitivně i těch pár podnikatelů, kteří nahlásili korupční chování vyšším místům. Bohužel většina podnikatelů, kteří se setkali s uplácením, přešla tuto možnost bez reakce,“ dodala Souček.

Reklama

Výběr článků

Načítám