Hlavní obsah

Komunistka Semelová půjde za výroky o Miladě Horákové před soud

Aktualizováno

Poslankyně KSČM Marta Semelová bude muset před soudem vysvětlit své výroky, které pronesla o Miladě Horákové a invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Obvodní soud pro Prahu 1 projedná žalobu na ochranu osobnosti, kterou na Semelovou i KSČM loni podal právník Michal Kincl (TOP 09).

Foto: Jan Handrejch, Právo

Poslankyně KSČM Marta Semelová

Článek

Semelová loni v únoru jako host v pořadu ČT24 Hyde Park zpochybnila, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu byla vynucená.

Odmítla také, že by obsazení Československa v roce 1968 bylo okupací. Podle ní šlo o internacionální pomoc. Vasila Biľaka, signatáře zvacího dopisu vojskům Varšavské smlouvy, označila za pozitivní postavu československých dějin. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Chtěla bych říci, že za politického vězně se mnohdy považují lidé, kteří byli ne politickými vězni, ale prostě to byli lidé, kteří měli za sebou kriminální činnost obyčejnou,“ řekla také.

Kincl ve své žalobě uvedl, že tyto výroky ho jako občana šokovaly. Obdobné podle něj předcházely i uchopení moci komunistickou stranou v roce 1948.

„Žalobce po zhlédnutí předmětného pořadu pocítil strach a úzkost z možné restaurace zločinného totalitního komunistického režimu. Takovým jednáním tedy bylo závažným způsobem zasaženo do morální integrity žalobce,“ argumentuje.

Semelová se hájí svobodou projevu

Kincl požaduje písemnou omluvu, primárně od KSČM, protože Semelová podle něj hovořila z pozice funkcionářky strany. V omluvě má mimo jiné výslovně zaznít, že obsazení Československa byla okupace a že totalitní komunistický režim perzekvoval mnoho lidí.

V žalobní replice Semelové poslankyně uvedla, že se Kincl snaží omezit svobodu projevu. „Já na svých vyřčených názorech osobně trvám. Proto navrhuji zamítnutí žaloby v plném rozsahu,“ napsala.

Přepnout na jiný kanál

KSČM ve svém vyjádření pro soud mimo jiné podotkla, že Semelová v pořadu prezentovala vlastní názory, a pokud Kincl pocítil strach a úzkost, měl přepnout na jiný kanál.

Strana navíc spor považuje za účelový, zastupitel v Brně-Bohunicích Kincl jej prý využil v rámci své předvolební kampaně, kdy „populisticky uplatnil primitivní antikomunismus“. Souvislost žaloby se svým politickým angažmá Kincl na dotaz ČTK odmítl. „Dělám to z přesvědčení,“ prohlásil.

Městské státní zastupitelství v Brně po odvysílání pořadu přijalo na poslankyni dvě trestní oznámení. Semelové hrozilo stíhání za podporu hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a v případě prokázání viny až desetileté vězení. Policie však případ odložila, protože podle znalce v oboru extremismu politička neporušila zákon. [celá zpráva]

Obvodní soud pro Prahu 1 nařídil projednání Kinclovy žaloby na 6. ledna příštího roku.

Anketa

Měla by zaznít omluva za slova Marty Semelové (KSČM) o tom, že přiznání Milady Horákové nebylo vynucené?
Ano
81,4 %
Ne
18,6 %
Celkem hlasovalo 7204 čtenářů.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám