Hlavní obsah

Lidé chodí k lékaři moc často, odůvodňuje Heger plán na zvyšování poplatků

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger uvedl, že letos nemíní zvyšovat poplatky za návštěvu u lékaře. Čeká až na to, jak se k otázce poplatků postaví Ústavní soud. Sám ale je pro jejich zvýšení, protože by to lépe regulovalo počet návštěv u lékaře. Ty jsou podle něj u nás dvakrát četnější, než je evropský průměr.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Článek

„Chci se ohradit proti tomu, že chceme zvyšovat poplatky na 50 korun. Jasně jsme řekli, že to teď neplánujeme. Přinejmenším tento rok se dít nic nového nebude. Je tu žaloba, která u Ústavního soudu poplatky zase napadá, a my se tomu přizpůsobíme,“ řekl v neděli v televizi Prima ministr Leoš Heger. Zároveň však dodal: „Zvýšení poplatku na padesát nebo na 200 korun za návštěvu specialisty bez doporučení si lze představit.“

Heger uvedl, že důvodem je to, že lidé stále příliš často chodí k lékaři: „Po letech 2008, 2009 a 2010, kdy došlo k výraznému poklesu konzumace péče, se ta péče u nás konzumuje více, než je potřebné. Počty ambulantních kontaktů jsou dvojnásobné oproti průměru evropských zemí.“

Heger také uvedl, že je i zbytečně moc lůžek a dodal: „Každé prázdné lůžko má tendenci se zaplnit.“

ČSSD poplatky stále odmítá

Poplatky u lékaře naopak zcela odmítl senátor ČSSD Jan Žaloudík: „ Když se řekne slovo poplatek, mám alergickou vyrážku, mohlo to jít i jinou cestou. Zhruba šest miliard se vybere na poplatcích, to jsou dvě procenta. Polovina z nich je na poplatcích na léky. Čtvrtina jsou poplatky z nemocnic, kam nikdo nechce dobrovolně jít.“

Vzhledem k nízkému podílu na příjmech resortu, se staví proti nim: „Myslím si, že to není cesta. Stanovisko sociální demokracie je jasné. Příplatky za pobyt, za lůžkoviny a stravu musíme tolerovat, ale chceme limit třicet dní. Diskuse je možná nad poplatky v lékárnách, ale poplatku u lékaře jsou překonané.“

Žaloudek navíc uvedl, že je potřeba zjistit, které návštěvy u lékaře jsou nutné a které ne: „Nezbytné nemůžeme regulovat, zbytné můžeme regulovat.“ Podle něj by to měla dělat pojišťovna ekonomickou cestou. Heger však uvedl, že to nefunguje.

Reklama

Výběr článků

Načítám