Hlavní obsah

Kauzu plzeňských práv prošetří poslanecká komise

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha
Aktualizováno

Na vyšetřování aféry na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni bude dohlížet sněmovní komise. O jejím vzniku v úterý rozhodli poslanci s výjimkou ODS.

Foto: Lukáš Táborský, Právo

Diskutující poslanci ve Sněmovně.

Článek

ČSSD, která vznik komise navrhla, se obává, že by se problémy fakulty mohly "zamést pod koberec". Nový děkan Jiří Pospíšil (ODS) pro ně nepředstavuje záruku nezávislého vyšetření aféry.

Komise by měla mít deset členů, ODS a ČSSD po třech členech, KSČM dva členy a po jednom zástupci KDU-ČSL a SZ. Komise by měla výslednou zprávu dokončit do konce dubna 2010.

Dvouhodinová debata před hlasováním byla především v režii ČSSD, zástupci ostatních stran vystoupili výjimečně. Sociální demokraté kritizovali fakt, že bývalý ministr spravedlnosti a jeden z vrcholných politiků ODS Jiří Pospíšil přijal funkci děkana a zároveň zůstává poslancem.

"Přece nemůžeme čekat věrohodnost jakýchkoli závěrů, s kterými přijde Pospíšil jako poslanec za ODS, jako exministr za ODS, jako předseda krajské ODS, jako člověk vysoce postavený na kandidátce ODS do parlamentních voleb," uvedl hejtman a poslanec David Rath (ČSSD). Pospíšil podle něj může těžko vyšetřovat diplomy svých kolegů, poslance Marka Bendy a primátorky Chomutova Ivany Řápkové (oba ODS).  

Sněmovna opět založila vyšetřovací komisi ke Krakatici

Sněmovna dnes také opět založila vyšetřovací komisi pro vyšetření prorůstání organizovaného zločinu do orgánů veřejné moci. Měla by se zabývat otázkami kolem spisu Krakatice, který mimo jiné mapuje aktivity zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Komise vznikla hlavně hlasy poslanců ČSSD a KSČM.

"Je to resuscitace komise, kterou jsme založili asi před půl rokem. V důsledku očekávání předčasným voleb nakonec nebyla komise ustanovena," uvedl jeden z předkladatelů návrhu, stínový ministr vnitra ČSSD František Bublan. Do komise nebyli zvoleni ani členové, proto nemohla pracovat.

Komise by měla objasnit okolnosti postupu policie v letech 2000 až 2006 a následujících na základě spisu Krakatice, snahy ovlivňování orgánů veřejné moci organizovaným zločinem a propojení veřejných činitelů se zájmovými skupinami. Komise má být desetičlenná, ODS a ČSSD mají mít po třech zástupcích, KSČM dva, po jednom KDU-ČSL a Strana zelených.

Místopředseda a bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) navrhoval, aby se komise zabývala údajnými zásahy do policejního vyšetřování, jak na to poukazují někteří expolicisté. "I to by mělo být předmětem našeho zájmu, zda někdo bránil policistům v jejich práci," řekl Langer. Sněmovna ale tento návrh neschválila.

Vyšetřovacích komisí založila Sněmovna k různým záležitostem řadu. K ničemu vesměs nedospěly.

Reklama

Výběr článků

Načítám