Hlavní obsah
Žvýkání může pomoci při operacích trávicího traktu. Foto: Profimedia.cz

Žvýkačky mohou působit jako lék po operaci tlustého střeva

Žvýkání může mít léčebné účinky. Osobám, které prodělaly operaci tlustého střeva, pomáhá při rekonvalescenci a urychluje hojení. Uvádí to odborný časopis Archives of Surgery.

Žvýkání může pomoci při operacích trávicího traktu. Foto: Profimedia.cz
Žvýkačky mohou působit jako lék po operaci tlustého střeva

Někteří pacienti mají po operaci tlustého střeva potíže uvést své útroby do pohybu. Podle nedávných studií jim v tom mohou pomoci právě žvýkačky, díky kterým se stimuluje produkce žaludečních šťáv.

Objev zveřejněný v časopise Archives of Surgery vychází z pěti studií, které sledovaly pacienty po operaci tlustého střeva. Někteří z nich žvýkali žvýkačku bez cukru třikrát denně, jiní ne. Ukázalo se, že u pacientů, kteří pravidelně žvýkali, se obnovily normální střevní funkce v průměru o den dříve a tak mohli být dříve propuštěni z nemocnice.

"Žvýkání žvýkaček bez cukru může pomoci i při dalších operacích břicha. Umělé sladidlo sorbitol, které obsahují, má projímavé účinky," vysvětluje doktorka Sanja Purkayastha, spoluautorka jedné ze studií.

Primář chirurgického oddělení chicagské univerzitní nemocnice doktor Theodore Saclarides je nicméně skeptický a upozorňuje, že v tomto směru je třeba provést další výzkumy.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků