Hlavní obsah
Vědecká studie uvádí, že ženy během dne využívají mozek více než muži, a proto také potřebují déle spát, aby znovu nabraly síly. Foto: Profimedia.cz

Ženy potřebují více spánku než muži

Dostatečné množství spánku, při kterém by se tělo zregenerovalo a člověk nabral síly do nového dne, potřebují muži stejně jako ženy. Podle výsledků výzkumů by si ale ženy měly přispat přece jen o něco více než jejich drahé polovičky, a to kvůli větší zátěži, již během dne musí jejich mozek zvládat.

Vědecká studie uvádí, že ženy během dne využívají mozek více než muži, a proto také potřebují déle spát, aby znovu nabraly síly. Foto: Profimedia.cz
Ženy potřebují více spánku než muži

Ženský mozek je komplexnější, a tudíž zvládá o něco větší zátěž než mužský, proto také potřebuje více odpočinku, uvádí se v blíže nespecifikovaném výzkumu, z něhož cituje server Independent.

Vědci ve zprávě uvedli, že rozdíl není až tak markantní, dámám stačí ke stejné regeneraci jako mužům zhruba o dvacet minut delší spánek. Jejich studie se zúčastnilo 210 mužů a žen středního věku.

„Jednou z hlavních předností spánku je umožnit mozku, aby se mohl sám obnovit a opravit,” uvádí autor studie Jim Horne, spánkový expert a ředitel spánkového výzkumného centra na britské univerzitě v Loughborough.

„Během hlubokého spánku mozková kůra, tedy část zodpovědná za myšlení, paměť atd. vypíná mnohé smysly a přechází jednoduše řečeno do režimu obnovy,” dodal.

Mozková aktivita udává potřebu spánku 

Specifická potřeba spánku je podle Horna u každého člověka dána aktuální intenzitou mozkové činnosti během dne.

„Čím víc používáte a zaměstnáváte mozek během dne, tím více času pro jeho regeneraci potřebujete. Jelikož ženy mají tendenci zvládat během dne více věcí najednou, automaticky i více zapojují mozek pro jejich úspěšné splnění. Ve srovnání s muži tak využívají větší mozkovou část,” popsal pro Mail Online.

Průměrná spánková potřeba u žen je zhruba o dvacet minut vyšší než u mužů. Pokud ale budou i muži během náročnějších dní nebo období v práci více namáhat mozek, jejich potřeba spánku k dostatečné regeneraci bude samozřejmě také vyšší.

V rámci studie bylo také zjištěno, že špatný a nedostatečný spánek má na ženy mnohem větší vliv s více vedlejšími účinky, než je tomu u mužů. U žen bývá častěji evidována psychologická úzkost spojená s pocity nepřátelství a vyskytují se u nich častěji deprese i agresivnější chování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků