Hlavní obsah
Optimální výška podpatků je 3-4 cm. Foto: Profimedia.cz

Za bolest krční páteře i hlavy mohou často vysoké podpatky či baleríny

Trendy velí vysokým jehlám či pohodlným balerínkám. Podle lékařky MUDr. Michaely Tomanové a odbornice na zdravou obuv, ale ani jedna z variant pro dlouhodobější nošení není vhodná. Poradíme vám, jak vybrat kvalitní obuv, jež podpoří nožní klenbu a udrží patu ve správném postavení.

Optimální výška podpatků je 3-4 cm. Foto: Profimedia.cz
Za bolest krční páteře i hlavy mohou často vysoké podpatky či baleríny

Milované i proklínané podpatky

Vysoké podpatky ženám rozhodně sluší, nicméně již podpatky vyšší než 3-4 cm zdraví neprospívají. A nejsou to jen nohy, které nevhodnou obuví trpí.

„Kromě přetěžování přední části nohy, kam se kvůli podpatku přenáší váha těla a dochází tak k ohýbání prstů, je rovněž namáhána páteř a dokonce se mění těžiště celého trupu,“ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová, která se ve své lékařské praxi v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí zabývá zejména problémy se zády.

K bolestem krční páteře se často přidává i hlava a není třeba doplňovat, že pokud obuv na příliš vysokém podpatku nosí ženy často, prsty na nohou zůstanou trvale deformované, jedná se o tzv. kladívkové prsty. Chůze na vysokých podpatcích rovněž neúměrně namáhá kolenní klouby, což se bohužel týká i bot na vysokém klínu.

Balerínky nejsou řešením

Pokud jste dámy získaly dojem, že balerínky jsou na dlouhé vycházky ideální, nenechte se mýlit. „Balerínky jsou velmi oblíbenou jarní a letní obuví, a pokud si v nich vyrazíte na nákupy, nic se neděje. Placatá bota je však pro dlouhodobé nošení hotové neštěstí, které se projeví zejména na vaší klenbě,“ upozorňuje Věra Husarovičová z prodejny Zdravé obouvání OC Park Hostivař a podotýká, že než placka, to už je pro nohy lepší pěticentimetrový podpatek.

Určitou variantou tak mohou být speciální zdravotní vložky, které seženete ve specializovaných prodejnách. Další oblíbenou letní obuví jsou tzv. žabky, které však odbornice na zdravé obouvání doporučuje maximálně k bazénu, na pláž či do sprchy na veřejných koupalištích, kde vás naopak mohou ochránit před nepříjemnou mykózou. Na dlouhé túry jsou však absolutně nevhodné, kromě toho, že nezajišťují stabilitu nohy, rovněž přetěžují podélné svaly na chodidle.

Jak vybírat kvalitní obuv?

Obecně správná bota musí pomáhat při stoji a chůzi, podporovat nožní klenbu a udržovat patu ve správném postavení. „Nezbytností je správně modelovaná stélka, která je různě tvarována pro podporu klenby i pohodlnou chůzi. Podrážka neboli podešev je zase ochranným prvkem, který brání nohu před vnějšími vlivy, jako je vlhkost apod., ale současně udržuje kontakt chodidla s podložím,“ podotýká Věra Husarovičová.

Již zmiňovaný podpatek by měl být přiměřeně vysoký, odpovídat tvaru a účelu obuvi. Neznamená to, že se v obavách o svá chodidla musíme na dobro vzdát vyšších podpatků. Vždy je však lepší volit tu nejvhodnější variantu a rozhodně netrávit na deseticentimetrových jehlách celý den.

Ty jsou skutečně jen pro zvláštní příležitosti. Důležité je to, aby byla noha v přirozené poloze, byla dostatečně chráněna, což zajišťuje i vhodný, zdravotně nezávadný materiál, ideální je přírodní kůže. Vyvarujte se umělých a neprodyšných hmot, které neumožňují dýchání chodidla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků