Hlavní obsah
Nastane-li porucha krve, často trvá, než si uvědomíme, že něco není v pořádku. Foto: Profimedia.cz

Vzácné onemocnění krvetvorby, které má zásadní dopady na život

Krev je životodárnou mízou organismu, pohonem srdce a elektrárnou života. Její složitý mechanismus rozdmýchává život i nemoc. Mezi námi žije několik set lidí, kteří onemocněli poměrně vzácným myeloproliferativním onemocněním. Zprvu je sužují velmi nenápadné příznaky, které ale mohou předznamenávat veliké zdravotní problémy, se zcela zásadními dopady na život. Podceňovat na první pohled banální příznaky se tak nemusí vyplatit.

Nastane-li porucha krve, často trvá, než si uvědomíme, že něco není v pořádku. Foto: Profimedia.cz
Vzácné onemocnění krvetvorby, které má zásadní dopady na život

Nastane-li porucha krve, často trvá, než si uvědomíme, že je něco v nepořádku. Jsme unavení, bojujeme se zažívacími potížemi, trápí nás nepříjemné pocity v břiše či zvláštní svědění celého těla, které nejde zahnat. I tímto způsobem může nemocná krev volat o pomoc.

Myeloproliferativní onemocnění vzniká v důsledku poruchy rovnováhy v množství krevních složek. Mohou za to kmenové buňky krvetvorby, které se vyskytují v kostní dřeni. Právě ony mají na starosti výrobu červených a bílých krvinek i krevních destiček. V případě poruchy začnou buňky nadměrně produkovat některou z těchto krevních složek. To způsobí narušení vyváženosti krevní skladby, a tedy i onemocnění. Lékaři ho zpravidla odhalí prostřednictvím krevního obrazu či vyšetřením kostní dřeně, které zviditelní abnormality a odchylky, jež se v  krvi utvořily.

„Mezi myeloproliferativní onemocnění řadíme především čtyři základní choroby, a to pravou polycytémii, esenciální trombocytémii, primární myelofibrózu a chronickou myeloidní leukémii. Tato onemocnění mají zejména v počátečních stádiích jen mírné příznaky, ale díky moderním molekulárně biologickým metodám je nyní dokážeme poměrně rychle diagnostikovat. Někteří nemocní mohou být sledováni v regionálních hematologických centrech, jiné ale musíme léčit v centrech specializovaných. Každopádně všem nemocným lze nabídnout pomoc. Máme možnosti, jak zlepšit jejich stav a zabránit rozvoji komplikací,“ vysvětluje prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D., z LF MU a FN Brno, IHOK a CEITEC.

Jedná se o poměrně vzácná onemocnění, ročně postihují přibližně 1–3 pacienty ze 100 000 lidí. Nemoci se nemusí zpočátku nijak projevovat, ale na druhou stranu mohou nemocným život značně zkomplikovat.

„Nebezpečné je zvýšení krevní srážlivosti, které bývá někdy u těchto onemocnění překvapivě spojeno i se zvýšením krvácivosti. Další velkou komplikací provázející tyto nemoci je výrazné zvětšení sleziny či celkové příznaky, jako svědění kůže, hubnutí nebo pocení. Myeloproliferativní onemocnění mohou v krajních případech představovat i předstupeň akutní leukémie,“ dodává profesor Doubek.

Ostražitost je tedy na místě. A je velmi důležité neignorovat své tělo, pokud dává najevo nějaký svůj diskomfort.

Čtyři základní myeloproliferativní choroby – jak o sobě dávají vědět
Pravá polycytémie – onemocnění se vyznačuje přílišnou tvorbou všech krevních elementů. Přemnožené krevní složky navýší vazkost krve a následně hrozí její nadměrnou srážlivostí. Nežádoucí vazkost krve se projevuje např. bolestí hlavy, závratěmi i trávicími problémy. Nevšedním, ale o to více obtěžujícím příznakem je nesnesitelné svědění po celém těle, od kterého neuleví žádný krém či mast. 
Esenciální trombocytémie – v tomto případě dochází k výrazně zvýšené produkci především krevních destiček, což se často po delší dobu děje zcela bez příznaků. Krevní destičky mají díky své výborné přilnavosti a schopnosti shlukovat se na starosti zastavení případného krvácení. Jejich nadměrný počet s sebou však nese riziko vzniku sraženin a následného ucpání cév, jiní pacienti mohou naopak pozorovat krvácivé projevy. Neobvyklá není ani bolest na hrudníku, bolest hlavy či otoky a brnění konečků prstů.
Primární myelofibróza – jedná se o vzácné nádorové onemocnění kostní dřeně, při němž nejprve dochází k nadprodukci krevních elementů. Onemocnění vede k postupné náhradě kostní dřeně vazivem. Úbytek kostní dřeně má za následek sníženou tvorbu krevních destiček, bílých i červených krvinek. Zodpovědnost za krvetvorbu přeberou játra a slezina, ty však dostatečné množství krevních složek nestačí vyrábět. Nemoc se zpravidla dlouhou dobu neprojevuje, příznaky přicházejí často až ve spojení se zvětšenou slezinou, která zapříčiní bolesti či nepříjemný pocit v břiše. Dostavují se i zažívací obtíže a únava. 
Chronická myeloidní leukémie – představuje jeden z typů leukémie, s nímž je spojen rostoucí počet nemocných bílých krvinek. Přílišně se tvořící bílé krvinky neplní řádně svoji funkci a navíc stojí v cestě tvorbě dalších důležitých krevních elementů. Pacient mimo jiné čelí riziku infekcí a krvácení. První symptomy jsou velmi obecné, jedná se např. o noční pocení, horečky, únavu a nepříjemné bolesti kloubů. Onemocnění se může projevovat i chudokrevností či nadměrnou krvácivostí. 
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků