Hlavní obsah
Foto: Petr Hejna

Více pacientů s nemocným srdcem se dočká lepší léčby

Více pacientů s nemocným srdcem, kteří potřebují tzv. angioplastiku, dostane od ledna lepší léčbu. Jde o potahované stenty antibiotikem. "Dosud jsme je kvůli penězům mohli používat jen u pěti procent nemocných. Nyní tuto léčbu dostanou všichni, kteří ji potřebují, tedy zhruba 30 % pacientů," řekl Právu v pondělí profesor Michal Aschermann, kardiolog Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Foto: Petr Hejna
Více pacientů s nemocným srdcem se dočká lepší léčby

Jde o to, že při ischemické chorobě srdeční lékaři zúženou koronární cévu roztáhnou balónkovým katetrem a do zúženého místa, kudy nemůže téct krev, pak dají tzv. stent, což je ocelová trubička, která slouží k udržení průchodnosti postižené cévy.

Při nejmodernější léčbě se dávají stenty, které jsou potažené lékem a zabraňují opakovanému uzavření cévy. Lék se vstřebává postupně. Tuto léčbu potřebuje asi 30 procent všech pacientů.

Průlomové rozhodnutí

Poprvé v novodobé historii českého zdravotnictví je systém hrazení upravován v rámci dohody mezi zdravotními pojišťovnami a odbornou společností a nikoli direktivně vyhláškou z ministerstva jako dosud. Tento způsob by mohl sloužit i jako model pro zavádění moderních technologií v budoucnu, a to zejména proto, aby pacienti měli co nejrychlejší a přitom účinný přístup k moderním léčebným metodám.

Pojišťovny i společnost stanovily jasná kritéria, kdy se potahovaný stent antibiotikem může pacientům dávat. Loni dostalo normální stent 19 300 pacientů, ale z toho jen tisíci byl voperován potahovaný stent. Tuto praxi lékaři ostře kritizovali a snažili se o nápravu.

Běžný stenbt ale stál 37 000 a potahovaný 76 000 korun. Proto se pojišťovny jejich většímu rozšiřování zprvu bránily.

300 miliónů za rok

Při zavedení běžného stentu se však pacienti zhruba ve 30 % vraceli zpět, protože měli stejné problémy jako před tím.

Při zavedení potahovaného stentu se riziko opakovaných potíží snižuje pouze na 5 %, tím se podstatně ušetří za reoperace.

Jak zdůraznil generální ředitel pojišťovny Metal Alianze Vladimír Kotera, pojišťovny zavedení potahovaných stentů přijde ročně navíc zhruba na 300 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků