Hlavní obsah
Těhotné ženy patří mezi rizikové skupiny, jež by mohla prasečí chřipka vážně ohrozit. Foto: Petr Veselý, Právo

Většina těhotných se bude moci nechat očkovat proti prasečí chřipce

Proti prasečí chřipce se budou moci nechat očkovat všechny těhotné ženy po ukončeném prvním trimestru těhotenství. Rozhodla o tom komise pro pandemickou vakcinaci při ministerstvu zdravotnictví. Původně se měly očkovat jen ženy s rizikovým těhotenstvím v druhém a třetím trimestru. Očkovat se má začít po 20. listopadu a naprostá většina všech očkovaných lidí dostane jen jednu dávku.

Těhotné ženy patří mezi rizikové skupiny, jež by mohla prasečí chřipka vážně ohrozit. Foto: Petr Veselý, Právo
Většina těhotných se bude moci nechat očkovat proti prasečí chřipce

"Jednoznačně bylo přijato opatření, že budeme doporučovat pouze jednu dávku prakticky u všech rizikových pacientů," vysvětluje epidemiolog Roman Prymula. Výjimkou jsou pacienti s výrazně sníženou imunitou třeba po transplantacích a pacienti s vadami chlopní, ti dostanou dvě dávky.

V první etapě se budou očkovat pouze chronicky nemocní pacienti a zdravotníci takzvaného prvního kontaktu, třeba praktičtí lékaři. Komise znovu odsouhlasila a doplnila rizikové skupiny. "Očkovat se budou pacienti, kteří mají plicní onemocnění, závažná srdečně-cévní onemocnění, pacienti v dialyzačních programech a po transplantacích," upřesnil Prymula.

Přednost dostanou chronicky nemocní 

Návrh zatím stále počítá s očkováním půl miliónu lidí. Zahrnuje 250 000 chronicky nemocných pacientů, 137 000 zdravotníků a 113 000 zástupců kritické infrastruktury. Vláda objednala milión dávek vakcíny proti prasečí chřipce, rezerva umožňuje navýšení počtu právě o těhotné ženy.

Počty lidí navržených k očkování se budou následně doplňovat podle toho, jak budou vakcíny dodávány, což bude podle Prymuly v rozmezí asi pěti měsíců. Záležet to bude na řadě faktorů, třeba jak se bude vyvíjet situace v okolních zemích, což může prudce zvýšit zájem o očkování.

Pro děti očkování zatím není vhodné

Další hodně diskutovanou kategorií k očkování jsou děti, ale pro ně zatím není schválen způsob použití vakcíny.

"Výrobce ještě neměl k dispozici studie," vysvětlil Prymula. "Budeme rovněž dělat studii i v ČR, takže se může stát, že některé výsledky oprávní indikaci pro děti. Potom bychom řadu těch zbývajících vakcín použili pro rizikové kategorie dětské," dodal Prymula.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků