Hlavní obsah
Při čištění zubů bychom neměli zapomínat na mezizubní prostory. Foto: Profimedia.cz

Nejefektivnějším způsobem ochrany před zubním kazem je denní čištění mezizubních prostor. Právě mezi zuby totiž vzniká až 90 procent všech kazů. Přirozenou součástí čistící výbavy by měly být mezizubní i klasický kartáček a zubní nit. Za doplněk pak zubaři považují zubní pastu a ústní vodu.

Při čištění zubů bychom neměli zapomínat na mezizubní prostory. Foto: Profimedia.cz
Většina kazů vzniká mezi zuby

Podle průzkumu mezi 250 stomatology navštěvuje 66 procent lidí svého zubaře pravidelně dvakrát ročně. Je to o deset procent více než v době předchozího výzkumu v roce 2006. Přesto prý kazů a zánětů dásní neubývá, lidé totiž často nezvládají správnou dentální hygienu.

Kazy způsobuje zubní povlak

Nejčastější postižení, která vznikají v ústech, jsou zánět dásní, parodontóza a zubní kaz. Jde téměř o 90 procent všech problémů se zuby. Kaz i zánět a z něj vyplývající parodontóza mají společného původce: zubní povlak.

Povlak se vytváří na zubech prakticky neustále, právě kvůli němu je potřeba čistit si chrup pravidelně. Po 24 hodinách bez čištění začne povlak škodit, uvolňuje toxické látky a kyseliny, které pak "leptají zub".

.:Na trhu je široká škála mezizubních kartáčků. Foto: archív TePe

Vedle kartáčku existují další dentální pomůcky

Nejúčinnější odstranění povlaku z povrchu zubu je mechanické čištění pomocí dentálních pomůcek a doplňků. Samotný kartáček přitom nestačí a zubní pasta hraje spíše roli "deodorantu" než účinné látky.

.:Dokonalost vyčištění je možné si ověřit zubním zrcátkem. Foto: Archív Proximal

Podle zubaře Urieho je důležitá technika pohybů, svým pacientům doporučuje čištění "do šikma".

Jsou ale jiní zubaři, kteří doporučují krouživé pohyby a podobně. Je to prý individuální věc, stejně jako doba čištění. Někdy se radí, že čištění kartáčkem by mělo trvat deset minut a mezizubním kartáčkem zhruba dvě minuty.

O principech čištění by měl pacienta poučit jeho zubař, techniku je možno nacvičit s dentálním hygienistou.

Anketa
Používáte pomůcky určené k čištění mezizubních prostor?
Ano, pravidelně
22.9 %
Ano, ale jen občas
37.7 %
Ne, nepoužívám
39.4 %
Celkem hlasovalo 2792 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků