Hlavní obsah
Plakát Foto: Karel Novotný

Vědci u opic objevili protein chránící před AIDS

Vědcům z Harvardské univerzity se podařilo u opic rhezus z čeledi kočkodanovitých makaků objevit protein, který brání viru vyvolávajícímu AIDS usídlit se v organismu. Jak informuje vědecký magazín Nature, jde o zatím neznámou variantu bílkovinné substance Trim5-alfa.

Plakát Foto: Karel Novotný
Vědci u opic objevili protein chránící před AIDS

Laboratorní pokusy prokázaly, že látka účinně působí především proti viru HIV-1, sužujícímu lidskou populaci, zatímco proti jeho formě SIV, která je rozšířená mezi opicemi, je málo efektivní.  

Jiný proces u lidí

Obdoba proteinu Trim (Tripatrie Motif-containing-Proteine) byla objevena také v lidském organismu, jeho působnost je však výrazně nižší. Podle odhadů imunologů je díky němu vůči nákaze AIDS odolné pouze jedno procento všech obyvatel naší planety.

"Víme, že viry HIV-1 po proniknutí do organismu vnutí buněčným jádrům svůj genetický kód a přinutí je tak, aby produkovaly jejich stále nové kopie," vysvětlil poněkud zjednodušeně postup nákazy AIDS vedoucí harvardského výzkumného týmu Joseph Sodroski.

"Proteiny objevené u opic řádu rhezus to znemožňují, protože nedovolí viru, aby pronikl do buněčného jádra," dodal.

Nutnost genetické úpravy

Jak celý proces funguje, se vědcům zatím nepodařilo odhalit. Přesto naznačují, že objev jim umožní vyvinout preparát, který by podstatně zvýšil obranné schopnosti varianty proteinu Trim5-alfa v lidském organismu.

"Věříme, že jej bude možné geneticky upravit tak, aby člověka ochránil před nákazou viry HIV," zdůraznil Sodroski.

Stejného názoru je i význačný biochemik Stehen Goff z Kolumbijské univerzity v New Yorku. Podle jeho názoru existuje v lidském těle řada dalších proteinů, které jej mohou učinit rezistentním na nejrůznější virózy.

"Díky kolegům z Harvardu je můžeme nyní krok za krokem identifikovat, a jak doufám, také odhalit způsob jejich fungování," konstatoval Goff. Pak by prý nebyl problém hned v zárodku potlačit nejrůznější epidemie virových onemocnění včetně chřipky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků