Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo

V Ústí nad Labem provedli unikátní operaci očí

V ústecké Masarykově nemocnici byla v úterý provedena unikátní operace pokročilého stadia zeleného zákalu oka, takzvaného glaukomu.

Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo
V Ústí nad Labem provedli unikátní operaci očí

„Operace novou metodou zvanou kanaloplastika se provádí od konce loňska v Česku jen v ústecké nemocnici,“ sdělil Právu Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní pod kterou ústecká nemocnice patří.

Při operaci se speciálním přístrojem rozšíří odtokový kanálek oka a uvolní nitrooční tlak. Novinářům to v úterý řekla primářka ústeckého očního oddělení Ivana Liehneová.

Při zeleném zákalu vázne odtok tekutiny z oka a zvyšuje se nitrooční tlak. Zelený zákal v mnoha případech způsobuje i slepotu. Podle Liehneové unikátnost operace spočívá právě v použití nově vyvinutého mikrokatetru, který umožní odtokový kanálek oka rozšířit a vyčistit.

Od původních operací se ta nová liší právě čištěním stávajícího odtokového kanálku, při klasických operacích se kanálek vytvářel nový a tělo má časem tendenci ho vyhojit a uzavřít.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků