Hlavní obsah
Šedý zákal nejčastěji nastupuje po padesátém roce věku. Foto: Profimedia.cz

V rámci operace šedého zákalu lze odstranit i astigmatismus

Šedý zákal patří mezi nejrozšířenější oční vady u nás. Nejčastěji se vyskytuje spolu s dalšími očními vadami, jakými jsou krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Většinu těchto vad dokážou lékaři operativně odstranit, ne vše je ale hrazeno ze zdravotního pojištění.

Šedý zákal nejčastěji nastupuje po padesátém roce věku. Foto: Profimedia.cz
V rámci operace šedého zákalu lze odstranit i astigmatismus

Zatímco nemocní s šedým zákalem a krátko- či dalekozrakostí mohou podstoupit operaci hrazenou ze zdravotního pojištění, pokud potřebují odstranit i astigmatismus, musí si vše hradit ze svého. Je to dáno současnou legislativou, která nepovoluje doplatky na zdravotní prostředky.

Jde o to, že v případě, kdy má nemocný šedý zákal a astigmatismus, potřebuje speciální nitrooční čočky, které ale v současné době nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, tím pádem ale není uhrazena ani operace. Odborníci z České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie tak usilují o změnu.

Šedý zákal způsobuje zkalení čočky v oku nemocného, čímž dochází k jeho rozmazanému vidění a změně vidění barev. Podle profesora MUDr. Pavla Kuchynky, CSc., přednosty Oční kliniky FN Královské Vinohrady, u 90 % nemocných za jejich problémy může věk (nejčastěji nemoc nastupuje po padesátém roce věku) a pak také UV záření, kouření a celková onemocnění, jako například cukrovka.

Lékaři nejčastěji volí operativní řešení, při kterém dochází k odstranění zakalené oční čočky a nahrazení čočkou umělou. Tímto způsobem lékaři současně vyřeší i další vady jako krátkozrakost či dalekozrakost. Operace i výměna čočky je přitom hrazena ze zdravotního pojištění.

U astigmatismu je vše jinak

„V případě pacientů s astigmatismem tuto možnost doposud nemáme, pacienti si musejí celý operační zákrok a čočku hradit sami, protože se používá takzvaná torická čočka,“ vysvětluje primář MUDr. Pavel Studený, PhD. z FN KV.

Astigmatismus se v určité míře vyskytuje u 70 - 80 % osob. Jedná se o vrozenou vadu, u které se objevuje nestejnoměrné zakřivení rohovky, jež může za neostré, rozmazané a zkreslené vidění. Čtverec například vidí astigmatik jako obdélník nebo kosodélník.

„Stupeň astigmatismu se udává v dioptriích, stejně jako krátko- či dalekozrakost. Astigmatismus bývá obvykle vrozený, ale může vzniknout po úrazu či neléčených očních zánětech a různých očních onemocněních. V rámci operace šedého zákalu je potom implantace torické nitrooční čočky suverénně nejlepší metodou trvalého odstranění této vady,“ vysvětluje MUDr. Martin Choleva.

Což potvrzuje i přednosta Oční kliniky 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích doc. MUDr. Jiří Pašta, CSc., podle kterého lze sice astigmatismus korigovat brýlemi, ale pouze v rozsahu jejich optické plochy, což neřeší u tohoto problému vše. Přičemž výhodou torické čočky je, že pacient po operaci šedého zákalu a astigmatismu již nemusí nosit trvale brýle.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků