Hlavní obsah
Paní Veronika se svou dcerou Foto: archív paní Veroniky

V jednadvaceti začala ztrácet zrak, vyšetření ukázalo, že se jedná o roztroušenou sklerózu

Nebylo to ani měsíc poté, co Veronika oslavila své jednadvacáté narozeniny. Začala vidět jako přes fólii, šíleně ji k tomu bolely oči a každým dnem viděla hůř a hůř. Oční lékař ani minutu nezaváhal a s podezřením na neurologické onemocnění ji okamžitě odeslal na magnetickou rezonanci a lumbální punkci. Po třech týdnech se dozvěděla verdikt – roztroušená skleróza.

Paní Veronika se svou dcerou Foto: archív paní Veroniky
V jednadvaceti začala ztrácet zrak, vyšetření ukázalo, že se jedná o roztroušenou sklerózu

Od té doby uběhlo již jedenáct let. Tehdy Veronice lékaři po zjištění diagnózy nasadili infuze s kortikoidy, po kterých se jí částečně ulevilo a začala i lépe vidět. Zrak se jí ale už nikdy zcela nevrátil. Na levé oko od té doby vidí jen na 20 procent.

„Po půlroce od stanovení diagnózy jsem dosáhla na biologickou léčbu, po nějaké době jsem mohla přestat brát kortikoidy a začala jsem se cítit opravdu dobře,“ vzpomíná dnes dvaatřicetiletá Veronika.

Protože i kontrolní magnetická rezonance tehdy dopadla dobře, rozhodla se Veronika se svým mužem, že se pokusí o miminko, což se jim i velmi záhy podařilo.

Jakmile zjistila, že je těhotná, vysadila po konzultaci s lékařkou léky. Docházela na pravidelné kontroly a ve čtyřiadvaceti letech se jí narodil zdravý chlapeček.

„Osm měsíců jsem kojila, poté jsem se vrátila ke svým lékům,“ říká Veronika a doplňuje: „Po mateřské jsem začala opět pracovat, zaměstnavatel mi vyšel vstříc se zkráceným úvazkem, což mi velmi pomohlo.“

Nyní je Veronika opět na mateřské dovolené – před třemi lety porodila holčičku. „Rozhodnutí mít děti i navzdory roztroušené skleróze bylo to nejlepší, které jsem v životě udělala. Žít pro rodinu mě vnitřně naplňuje a jsem šťastná, což mě posiluje i v boji s nemocí.“

Bohužel před půl rokem Veronika prožila velmi stresující událost, když zkolaboval její dědeček a ona s manželem ho našli v bezvědomí. Přes jejich úsilí a následně i záchranářů dědeček na místě zemřel. Tato stresová situace Veronice vyvolala tři ataky nemoci v krátké době a musela do nemocnice na kapačky. Když už to vypadalo, že se situace uklidňuje, přišla další ataka.

„Ráno jsem nemohla vstát z postele, manžel mi musel zavolat záchranku a strávila jsem pět dní v nemocnici na kapačkách,“ popisuje. Lékařka Veronice doporučila změnit léčbu, která zatím funguje dobře. Od té doby ataku nemoci neměla.

„Příští rok se budu po mateřské vracet do práce, tak uvidím, jak se s touto změnou moje tělo popere. Věřím ale, že vše díky podpoře mého skvělého manžela zvládnu,“ uzavírá Veronika.

Roztroušená skleróza

Roztroušenou sklerózu (RS) má v Česku odhadem 22 tisíc lidí, a jejich počet pozvolna stoupá, každoročně přibližně o 700. Nemoc většinou propuká brzy, kolem 31. roku věku.

Léků, které přicházejí do Česka k pacientům s RS, skokově přibývá. Zatímco v roce 2013 měli neurologové k dispozici devět léků, loni už mohli při léčbě volit ze 17 možných preparátů a v různých pokročilejších fázích vývoje je 27 nových nadějných látek.

Registr ReMuS nyní sleduje přes 16 000 pacientů, z toho 71,5 procenta žen a 28,5 procenta mužů. V celém registru je nyní 37 pacientů mladších 18 let, z nich je deseti méně než 15 let. Nejvíce pacientů se léčí ve věku 40–50 let. Více než polovina pacientů léčených biologickou léčbou do 65 let pracuje na plný úvazek (60,9 % tj. 6983 osob), dalších 16,6 % pacientů pracuje na úvazek částečný, tedy 1904 osob. Celkem 57,3 % pacientů nepobírá žádné sociální dávky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků