Hlavní obsah
pod sebou útes, za pláží Sinaj Foto: Petr Hejna

Umělý vitamin C zvyšuje podle studie riziko infarktu

Syntetický vitamin výrazně zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění, přinejmenším u diabetiků. Tvrdí to studie amerických expertů založená na pozorování 1923 diabetiků, z nichž během 15 let na infarkt zemřelo 281. Poté co vědci ze statistiky vyloučili ostatní známé rizikové faktory pro vznik nemocí krevního oběhu, zažili šok.

pod sebou útes, za pláží Sinaj Foto: Petr Hejna
Umělý vitamin C zvyšuje podle studie riziko infarktu

Největší riziko vápenatění tepen bylo zaznamenáno u diabetiček, které denně spolkly více než 300 miligramů syntetického vitamínu C.

Přednosta interní kliniky Fakultní nemocnice Motol Milan Kvapil ale upozornil, že dosud se předpokládalo, že pro diabetiky je užívání vitaminu C prospěšné, obecně ho mají totiž nedostatek. "V dlouhodobých studiích se ale jeho pozitivní efekt neprokázal a nevím o studiích, které by prokázaly opak," řekl ČTK.

Vitamin C přitom užívá mnoho lidí paradoxně jako prevenci kornatění tepen. Mnoho diabetiků rovněž doufá, že volně dostupné vitaminové tabletky jim pomohou odvrátit smrt způsobenou chorobami srdce.

Německý týdeník Der Spiegel zveřejnil ve svém nejnovějším vydání případ malého Dominika z německého Steinbachu.

Chlapec na podzim 2002 onemocněl rakovinou a jeho rodiče se kromě chemoterapie obrátili na obchodníka s vitaminy Matthiase Ratha. Ten tvrdil, že chlapce dokáže uzdravit svým přípravkem Vitacor 20/90. Chlapec letos v říjnu nemoci podlehl a státní prokuratura v Koblenci celý případ prošetřuje.

Anketa
Jíte vitaminy v tabletkách?
Ano
75.1 %
Ne
24.9 %
Celkem hlasovalo 405 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků