Hlavní obsah

THC, látka z marihuany, dokáže prý zpomalit růst nádoru

Odborníci z Harvardské univerzity zjistili, že droga tetrahydrocanabinol (THC) obsažená v marihuaně omezuje růst nádorových buněk v plících. Při pokusech na hlodavcích dokázali pomocí této sloučeniny růst tumoru zpomalit a omezit šíření rakoviny do těla myší.

THC, látka z marihuany, dokáže prý zpomalit růst nádoru

V předchozích výzkumech se podařilo prokázat, že nádory lidské rakoviny plic rostou pomaleji v těle hlodavců, jimž byla podána mírná dávka drogy. Bostonští experti věří, že nové léky obsahující THC by se mohly brzy začít vyrábět a mohly by při léčbě rakoviny plic skutečně účinkovat.

"THC blokuje růstový faktor EGF, který umožňuje rozvoj cév v nádoru," tvrdí vedoucí výzkumného týmu Ramesh Ganju. Nádor je tedy omezován v růstu tím, že droga z marihuany blokuje rozvoj cév a zastavuje výživu tumoru.

"Rozhodně bych lidem nedoporučoval kouřit marihuanu. Mohlo by to totiž růst nádoru urychlit," varoval Ganju s tím, že THC je kvůli léčebným účinkům do těla zapotřebí dostávat jiným způsobem. Existují také studie z jiných míst světa, které prokázaly účinnost THC ve zpomalení růstu nádorů v mozku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků