Hlavní obsah

Stále málo lidí dbá na prevenci urologických nádorů

Téměř jedna pětina pacientů s nádory na močových cestách přichází v Česku za lékaři tak pozdě, že už je nelze vyléčit, a zemřou. Jednou z hlavních příčin je nedostatečná osvětová kampaň, díky níž by se lidé dozvěděli, jak se rakovině bránit a jak ji včas objevit.

Stále málo lidí dbá na prevenci urologických nádorů

"Zhoubné novotvary prostaty, ledvin a močového měchýře patří mezi šest nejčastějších onkologických onemocnění, která postihují muže. Jsou na třetím, čtvrtém a pátém místě za rakovinou tlustého střeva a konečníku a plic a průdušek," říká prezident České urologické společnosti Tomáš Hanuš

Loni se rakovina prostaty objevila bezmála u 4000 mužů a v posledních letech počet nemocných stále roste o několik set. Nádory ledvin a močového měchýře ohrožují přibližně dvakrát méně mužů než zhoubné novotvary prostaty. "Uvítali bychom, kdyby například v televizi v hlavním vysílacím čase místo propagace léků na erekci běžely reklamy, jež by mužům opakovaly 'Je vám 40 let a někdo z vaší rodiny zemřel na rakovinu prostaty? Tak proč jste ještě nebyli u urologa?'", uvedl Hanuš.

Lepší prevence by podle Hanuše zachránila desítky životů a určitě by vyšla několikrát levněji než náklady na léčení rakoviny. Operace prostaty stojí zhruba 35 000 korun, ozařování 80 000 korun a léčba pacientů v pokročilém stádiu nemoci 100 000 korun za rok. Pacienti s pozdě objeveným nádorem žijí v průměru dva až tři roky.

V liberecké krajské nemocnici se například setkali s případem, kdy muž věděl o problémech s nemocnou ledvinou pět let, problém zanedbal a na operaci šel až ve chvíli, kdy nádor vážil již tři kilogramy. "Ročně provedeme kolem 750 operací a asi polovina z nich se týká nádorů. Kromě jiného odstraňujeme rakovinou zasažené močové měchýře a nahrazujeme je novými měchýři, vytvořenými z části tenkého střeva," uvedl primář liberecké urologie Jan Mečl. Nádory na močovém měchýři způsobuje i kouření

Hanuš upozornil na to, že nádory na močovém měchýři vznikají prokazatelně kvůli kouření. U prostaty a ledvin lékaři zatím přesně nevědí, co se na tvorbě zhoubných novotvarů podílí. Za důležitou prevenci však považují správnou životosprávu. U rakoviny ledvin je někdy těžké poznat příznaky smrtelně nebezpečné choroby. Zjevné potíže dokonce neměli ani lidé s více než kilogramovými nádory, prorůstajícími cévami až do srdce. Rakovinu prostaty však dokážou zjistit při jednoduchých testech již praktičtí lékaři, což v poslední době zachraňuje život stále více mužům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků