Hlavní obsah
Knihovní čtvrtek Foto: Klára Kašparová

Srdeční arytmie trápí téměř třetinu populace

Arytmie, poruchy srdečního rytmu, postihují až jednu třetinu světové i české populace. V řadě případů pacienty přímo ohrožují na životě a jejich léčba ve vyspělých zemích patří k prioritám zdravotní péče. Arytmie se objevují jak u dospělých, tak i u novorozenců.

Knihovní čtvrtek Foto: Klára Kašparová
Srdeční arytmie trápí téměř třetinu populace

"Česká republika je v léčbě poruch srdečního rytmu na velmi slušné evropské úrovni," řekl Právu v úterý doktor Miloš Táborský, vedoucí lékař kardiostimulačního centra pražské Nemocnice Na Homolce a předseda pracovní skupiny pro arytmie při České kardiologické společnosti.

"Mezi kandidátskými zeměmi na vstup do EU jsme v tomto oboru nejlepší a necháváme za sebou i některé vyspělé evropské země, jako je například Velká Británie," dodal lékař. 

Léčba stojí stamilióny

"Moderní léčba arytmií představuje řadu postupů a zaměřuje se hlavně na nefarmakologické postupy, k nimž patří kardiostimulace, zavádění kardiodefibrilátorů a další metody," řekl lékař.

Podle něj, voperováním kardiostimulátoru, který vysílá elektrické impulsy k srdci, se léčí příliš zpomalený srdeční rytmus.

Tzv. kardioverter-defibrilátory dokáží rozpoznat velmi rychlý a nekoordinovaný rytmus srdečních komor. Elektrickým výbojem či řadou stimulačních impulsů zabrání selhání srdce při život ohrožujících arytmiích a nastolí rytmus pravidelný.  

Nemoc postihuje i novorozence

Jestliže v kardiostimulátorech, implantovaných pacientům na milión obyvatel, zaujímáme v Evropě přibližně šesté místo, tak u kardiodefibrilátorů doháníme vyspělou Evropu.

"Evropská odborná společnost nám doporučila využít více moderních stimulátorů, a tak počet defibrilátorů u rizikových pacientů by měl stoupat," řekl Táborský.

"Arytmie postihuje především lidi starší padesáti let. Je však i řada vrozených poruch srdečního rytmu, dokonce už i v novorozeneckém věku. Jiné arytmie se typicky vyskytují mezi 20. a 30. rokem věku," řekl Táborský.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků